handdator

Visa fullständig version : Den "pilske" tuppen *asg*



Bergman
2003-04-24, 12:43
En bonde hade just förlorat sin prisbelönta avelstupp, just som han behövde den som bäst. Bonden behövde nämligen skaffa sig fler kycklingar. Han letade över hela landet, men ingen passade. Till slut hittade han en tupp hos en slaktare, men han sa:
- Nej nej nej! Inte ska du ha den här tuppen inte! Jag har just fått in honom för slakt. Han är alldeles för kåt enligt bonden som sålde honom!
- Precis vad jag behöver! svarade vår bonde. Jag köper honom!

Väl hemma på gården igen, släpper bonden in tuppen i hönsgården. Allt som hörs på gården resten av dagen är hönsens kacklande. När bonden ska äta kvällsmat hör han att det är ett väldigt kväkande bland ankorna. Ett herrans liv! Och när bonden gör sig i ordning för natten hör han en mängd förtjusta råmanden från korna i ladan. Till och med när han vaknar på morgonen vaknar han till ljudet av exalterade grisar i stian. Han tar på sig kläderna, låser in hustru och dotter (så att tuppen inte får tag på dom också) och går ut för att leta reda på tuppen. Han hittar den liggande fullständigt utslagen på åkern med en flock gamar cirklande i luften ovanför sig.
- För fan tuppen! utbrister vår bonde. Synd att du måste köra slut på dig själv första dan! Du kunde ju ha haft jobb här i flera år!
Tuppen lyfter lite på ena ögonlocket, pekar på gamarna och säger:
- Schhhh... Dom är på väg att landa...

roffe
2003-04-24, 15:51
Den va bra!!!!!