handdator

Visa fullständig version : Tackel för Gösmete



Kotten
2007-08-05, 14:31
Tjenare Alla.

Jag vill gärna ut och prova på gös mete med levande bete..
Men ja kan inte finna bilder på de nånstans. som om nån har nån bild att lägga upp så man får se hur de ska va så skulle det vara jätte bussigt.

Och gärna lite instruktioner. //Alexander

TelgeKroken
2007-08-05, 15:20
Här har du en bra sajt: www.specialistangling.se men tyvärr så ligger den nere för tillfället oh har dessvärre gjort det ett bra tag. :(

Någon som vet om/när den kommer tillbaka?

Tight-Lines
2007-08-05, 19:04
Jag kör med Kamasan B270 Dubbel Öring storlek 6 krokar, en 70cm tafs på Berkeley Fireline 0.15 och glidande flat pear sänke(inline sänke) och löja på kroken. Om du inte har en rulle med baitrunner funktion, så kan du köra med uppfälld bygel och line-clip, så gösen får dra ut lina med minsta motstånd.

richtermo
2008-01-13, 15:00
Om jag inte behöver kasta så långt kör jag med ett 20g kulsänke direkt på linan, sen ett lekande och 60cm 0,30mm nylontafs med en enkelkrok i storlek 2-4 fäst i stjärtspolen på löjan. Det har funkat kalas till gösarna i "min" sjö.....men har du mycket gädda kan det vara läge att köra med ex. ProLeader.