handdator

Visa fullständig version : wobblersnide



ljohan
2003-07-22, 04:56
Hejsan.
Har funderat lite på att börja med wobblersnide.
Har läst massor om det på nätet och det verkar
faktiskt inte vara helt omöjligt.

Jag tänkte göra egna ritningar, det jag undrar över är om det finns någon allmän formel för avstånd mellan nosöglan och skedens innersta punkt och i vilken vinkel (grader) man ska rikta skeden.
Vinkeln på skeden borde väl variera beroende på hur lång wobblern är?

Om man vill förtynga wobblern så antar jag att man ska peta in bly i wobblern där flytpunkten är som starkast, hur kollar man enklast var flytpunkten är?

Sen avstånd mellan krokarna, krokarna väger ju litegranna så det kan ju paja gången ifall tyngden ligger fel.
Hur vet jag var jag ska fästa dom?

MastaPike
2003-07-22, 07:51
du kollar var flytpunkten är exempelvis genom att låta vobblern balansera jämt under vattnet medans du håller ned den med en gummisnodd ( som en ögla runt vobblern). Observera att du bör göra det här då du har krokar och allt på.

limnos
2003-07-22, 11:58
Personligen tycker jag det är roligare att göra Jerkbaits, för då kan man verkligen låta fantasin flöda.

Cad
2003-08-09, 22:55
Har oxå börjat snida lite..
det jag undrar över är vilken sorts öglor (nosöglor och kroköglor) är bäst och var kan man köpa dessa?

Taxam för svar

Ralf
2003-08-09, 23:19
Jag tyckte att gängade öglor verkade för vekt. Gängorna var så korta. Jag körde med saxsprintar som jag limmade med epoxi eller bockade på motstående sida..

Släng en blick på min hemsida. Där har jag lagt in lite om mina amatörmässiga försök..

Cad
2003-08-09, 23:21
tackar..jag ska ta mig en titt!