handdator

Visa fullständig version : Resultat - Öringens dag 2008



iib
2008-04-07, 09:30
Blev man inte blöt ovanifrån denna regniga lördag 5 april blev man blöt underifrån, då gammal sjö rullade in mot Sydkusten och gjorde vadningen besvärlig, på gränsen till tuff, åtmistone under morgontimmarna på de mest utsatta ställena. Hur som helst trotsade 31 deltagare elementen och ställde upp till start.

Till invägning anmäldes 6 fiskar. Jonny Andersson utsågs till vinnare av Öringens Dag 2008 med en fisk om 1.95 kg och 58 cm. Det var den enda av fiskarna som nådde upp till stipulerad gräns för att kunna vinna tävlingen, Fulton 1,0.

Felix Venstbro-Salomonsson utsågs till vinnare i klassen finaste flugfångad fisk: 1.95 kg, 61 cm.
Det skall nämnas att bägge fiskar var blanka även om fultonvärde inte pekade på det. Utöver invägda fiskar rapporterades ett stort antal återutsatta utlekta fiskar.

Fultonformeln

K = G*l00 / L3

K=Konditionsfaktor,
L=Längd i cm och
G=Vikt i gram.