handdator

Visa fullständig version : Stora drag!


Happy-Fisherman
2008-06-19, 15:50
Jag får aldrig några stora gäddor när jag fiskar (Och jag fiskar mycket). Max 1,5kg kanske. Kan det bero på att jag fiskar med för små drag? Fiskar oftast med atom 25g, Vicke original 30g och Wild Eye Pike 38g. Finns det några bra stora drag? Någon som kan rekommendera något stort drag, som inte hakar upp sig när man kastar med det!?

Tacksam för svar!

Alessandro
2008-06-19, 16:27
Tala istället om vilket spö du har och vilka kastvikter lättare då att rekommendera beten , små beten ger också stora, men dom mindre hugger gärna också, du sollar bort en del mindre om du kör med riktigt stora beten.

Henke The lander
2008-06-19, 16:56
Om du vill ha stor gädda så ska du nog byta upp dig. (jag antar att du har en lite lättare utrustning).
Det första du behöver är ett spö som du kan kasta tyngre beten med. Därefter ska du ev finslipa din kastteknik om betet hakar sig ofta. När vi kommer till beten så finns det en massa "stora" beten att välja bland men det är också beroende på om du ska spinna eller jerka. Till vanligt spinn är ju tex zalt en klassiker som fungerar på de festa ställen (ofta bra när det är lite kallt i vattnet) fisketekniken är att du vevar hem den med vevstop så kan du rycka till lite ibland också så gör en ett oregelbundet "hopp" zalt finns ju i flera storlekar men det kan vara bra att köpa olika beroende på vilket humör gäddorna är på. Finns ju även flyt,sjuk,svävande. Vad som passar bäst är beronde på vattnet man fiskar i. Men de storlekar som du ska fokusera dig på är 14 cm och 19 cm.
Andra beten att rekomendera är olika typer av tailbeten tex hell-tail eller zamtail. finns fler men det är två beten som också ungerar bra.
Sedan ska du tänka på hur du fiskar hem ditt bete och vilka platser du ska fiska på om du vill ha stor gädda. Tänk på att göra många spinnstop och fiska hem betet oregelbundet.
Om du börjar att jerka så börja med att köpra tex en buster jerk som är väldigt lättfiskad och ger bra med fisk. andra beten som man inte får glömma är gummibeten av olika slag tex bulldwag,alien eel, eller vanliga jiggar.
hoppas de hjälpte dig något.
skitfiske på dig och lycka till med storgäddorna

walley hunter
2008-06-19, 16:58
Tjena stor fiskarn haha:fiska2: så du har problem med att fånga stora gäddor,de hade ja också ett tag men det lossnar av sig själv de där. En riktig gäddkiller är swimm whizz och zalt i typ 15cm storlek. Om du fiskar i grumligt vatten så gäller färgstarka drag som gul el ljus grön väldigt gälla färger och om du fiskar i klart vatten så använd seriösa färger naturtrogna alltså. Hoppas du får en riktig stor snart då tjo hej!:cool2:

Gädd_fiskarn
2008-06-19, 17:33
kanske beror på att du är ute på soliga och varma dagar, är man det så brukar man bara få smågäddor, gäddorna vill helst ha det kallt och inte varmt och när man är ute på varma dagar så söker sig gäddan neråt där det är lite kallare, det kanske är därför du inte få dom riktigt stora,

skitfiske:fiska1:

Wismut
2008-06-19, 18:20
Koncentrera dig på att hitta rätt ställe/vatten, räcker ju inte med jordens bästa drag om där inte finns någon stor gädda.

TAMTAM
2008-06-19, 18:28
Grisväder och STORA vatten är bra, insjöar speciellt mindre såna håller oftast mindre fisk en naturlag

Mattias E
2008-06-20, 00:03
Ta en Apell Decoy JR funkar asss bra på haspel...

Mattias E
2008-06-20, 00:04
Fast funkar med multi-rulle och jerk grejjor oxå

trashmasta
2008-06-20, 00:35
Är det i nuläget så att han inte får gäddor över 1,5 kanske det är overkill att börja med stora bullar, enorma sjöar etc. Det vattnet han fiskar i håller med största sannorlikhet fiskk över 1,5kg. Även om det är sol och vindstilla kan han få fisk som flerdubblar de han får nu.
Testa lite andra ställen i vattnet samt beten på 14-17cm bör kunna ge en bättre ganska snart.

grodfot
2008-07-07, 19:15
Jag har PRECIS samma problem, kör oftast med atom 25g när jag kastar. en bra terminator wobbler på 13cm när jag "trollar" efter min eka. då får jag fan knappt INGENTING.. stora vatten, vikar, grund, djup, längs öarna. . . . blir frustrerad. då ställer jag mig och kastar vid lite näckrosor och får kanske en 1kg gädda :D saves the day, men ändå :(

Herr_Daniel
2008-07-07, 20:05
Jag har PRECIS samma problem, kör oftast med atom 25g när jag kastar. en bra terminator wobbler på 13cm när jag "trollar" efter min eka. då får jag fan knappt INGENTING.. stora vatten, vikar, grund, djup, längs öarna. . . . blir frustrerad. då ställer jag mig och kastar vid lite näckrosor och får kanske en 1kg gädda :D saves the day, men ändå :(

Är du säker på att din sjö innehåller några stora gäddor? Är det någon annan som fiskar i sjön? Gå fram och fråga om fångster, metoder och beten, var inte blyg! Eller det kanske finns folk här på FS som vet nåt.

Glöm inte att testa alternativa metoder som mete eller ännu hellre flötestrolling.

Mina erfarenheter av gäddfiske (i Stockholm) säger att sommaren, när vattnet är mer än 15 grader, är hopplös, då kan man hellre satsa på andra arter. Bästa spinnfiske efter gädda har jag haft i december och i april. Stora wobbler typ Zalt kan fiskas väldigt långsamt, bra i kallt vatten. Finväder går bort, mulet ska det vara, regnet kan gott hänga i luften, bra om det blåser lite snålt också.

Vill jag ända fiska gädda under sommaren väljer jag flötmete med levande bete.

BeBest
2008-07-07, 20:30
Om era spön kastar 25g beten bäst ta titta lite på wobbler i de vikterna. Ni kastar inte långt med stora lätta wobblers men har båt kan ni smyga nära intressanta platser.
Klarar spöna beten på 35-40g så är Atom 35g och Bete;s variant av Utö-draget självskrivna alternativ samtidigt som utbudet av fiskfångade wobblers ökar rejält.

Sök de större sommargäddorna när det är mörkt. Då kommer de in på grynnorna och tar för sig av ”sovande” fiskar. Det gör inget om betena är mörka. Tvärt om! De syns bättre mot himlen och de stora smyger längs botten och kollar uppåt.

Benganfans
2008-07-07, 21:34
tog min största gädda på en mörrumsspinnare 18gr 8,6 kg vägde den. Jag kör med 18-25 grams drag och får ganska stora fiskar runt 5 kg har det kommit upp många på. ofta atom eller utö även lite wobblers på ca 15 cm

grodfot
2008-07-08, 02:19
I min sjö hittar jag inga grynnor på sjökortet.. bara en liten mitt ute i stora sjön, som en nål i en höstack :/
Är det enbart där de finns? och djupen? på djupen i sjön har jag aldrig fått en fisk ;D

Gusen
2008-07-08, 10:25
Tror inte det beror på att du fiskar med för små beten, du fiskar nog snarare på fel ställen? Spinnfiskar du inne i vassen nu på sommaren så kan du inte räkna med några stora gäddor. Jag fiskar enbart strandnära före och under leken. sen drar gäddorna ut på djupare vatten. Pröva trolling både på grynor men framförallt pelagiskt! så ska du nog se att det smäller på någon lite finare fisk. Nils master, rapala magnum, westins, bomber. Finns många bra vobblers.

grodfot
2008-07-08, 14:12
Jag sa nyss att jag inte hittar någon grynna på mitt sjökort.. och pelagiskt har aldrig gett mig ett enda resultat i hela mitt liv :D

Gusen
2008-07-08, 15:03
Hej!

Det är drygt med pelgiskt! Flera timmar kan gå på varje fisk, ibland kanske flera pass! Du kanske ger upp för tidigt och drar till vassn och drar en snipa ist? Det är heller inte bara att köra på när det gäller pelagiskt heller. Något skall hända på botten. Det kanske stiger från 40m djup till 20m men du behöver ändå inte fiska på 20m djup.
När gäddan jagar så går den ytligt mitt i frivattnet ändå (oftast). Annars så kan du ju alltid köra längst djupkanterna. runt 6m brukar vara ett bra djup året om typ. Det ger fler gäddor. Kan vara till stor hjälp med ett ekolod då dock. Du kanske fiskar fel tid på dygnet? Gryning, skymning är bäst. På dagen ligger den och trycker på djupt vatten och du når inte ner till den. Ändra hastighet. Du kanske kör för långsamt/snabbt? 2-2,5knop tycker jag är en bra hastighet.

MVH Gustaf

FiskeJacke
2008-07-08, 17:53
fiska på rätt platser det är det som det handlar om, och självklart har jag erfarenheten att köttiga beten drar till sig större fisk - eller utesluter mindre. mina favoriter när jag spinnfiskar är westins jätte 23 cm och stora zalt sväv. men fiska på grynnor eller pelagiskt, djupbranter brukar sommargäddan också gå upp vid när det skymmer. lycka till /Jacob

grodfot
2008-07-08, 21:04
Will do! längre pass alltså :) Pelagiskt utan mål :P jag hör av mig efter nästa pass :) måste dock köpa nya drag också :|