Visa fullständig version : Ekolod
scape2paradise
2009-01-21, 17:25
Vad ska jag sattsa på för ekolod?
Jag fisker mycket. Ekolodet ska vara lätt att förstå.
Uppnår inga stora djup. Fisker mest i småsjöar.
Inget bärbart ekolod!!
Klart prisvärt enligt min åsikt
http://www.blocket.se/vi/19445950.htm?ca=11_s
Vad är det för skilnad på Eagle 320 och Lowrance x96
http://www.blocket.se/vi/18558257.htm?ca=15_s
Utan att kontrollera närmare skulle jag tro att slutsteget är kraftigare på Lowrance maskinen iså fall i övrigt ingen större skillnad, har haft Fishmark lodet bra för pengarna enda nackdelen enligt min åsikt är bakgrunds belysningen inte så förtjust i den dessvärre tror jag Lowrance lodet har samma.
Samma tillverkare bakom bägge produkterna.
Kolla upp det tyckte Fishmark 320 var mycket lod för pengarna definitivt för att verkligen förbättra mot detta blir det mycket dyrare tro mej och lycka till.
PS vid insjöfiske och ostkust skärgårdsfiske räcker det bra med Fishmarks slutsteg, behövs inga överdrifter vad gäller watt antal.
Dock har du pengarna köp kraftiga grejor aldrig fel iofs men ofta inte nödvändigt mycket höga upplösningar och färg kan diskuteras också visst är det nice men frågan är om det ger så mycket mer fisk direkt..........lycka till :sun:
Edit kollade din länk billigare pris i stort sett samma lod rekommenderar köp direkt
Edit igen så vitt jag kan se är de identiska enda skillnaden är varumärket (mer namnkunnigt) bra pris är det
team char
2009-01-27, 18:06
Det är nog nästan ingen skillnad på dom loden
Vilket Ekolod Du än köper, så skall det ha stor vinkel,(20gr ger Djupet : 3 och 60gr ger Djupet : 1 konyta, gör det portabelt så kan Du använda i flera båtar.
http://www.sportfiskeforum.se/cms_view_article.php?aid=150
Powered by vBulletin® Version 4.1.12 Copyright © 2012 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.