Visa fullständig version : Drena Pike flöten
Hej nu e de så här att jag ska handla litte flötten.
Frågan e bara vilka.
Jag ska ha ett som fisken får simma runt med flötet.
Ett som håller fisken på Plats.
Och ett som man "drar" fisken med. Lotsar den fram till gäddan.
Ett i Stilla vatten
Ett i brusigt vatten. som tar med sig flötet fast de vill jag juh inte
Tack och hoppas ni förstår! :D :oj:
DanneStock
2003-11-06, 23:55
Ett flöte fisken kan simma runt med lätt är Fox Ballbob. Ett helt runt flöte.
Om du vill hålla fiske på plats bör du ha ett sänke på botten och köra ett sunken paternoster som det finns bilder på här tror jag? Går bra med vilket flöte som helst egentligen, men det finns specialflöten.
Spelar inte heller nån roll vilket flöte du har för att dra fisken. Kör ett vanligt Piker eller så. Förstod inte riktigt vad du menade där?
Jag gillar de genomskinliga Drennan Pike.
//K
Drennans zepler flöte är bra o du vill att betet ska simma runt med flötet, piker om du vill att betet ska vara still och i svagt strömmande vatten. Är det någon form av driftflöte du menar är ju fox drift float att rekomendera eller ett flöte med dartpilsvingar.
Kolla alla skarvar i plasten noga. Jag har dåliga erfarenheter av Drennan Loaded Crystal Waggler.
Deras Wirwe Avon sätter jag inte på min lina igen.
Hoppas gäddflötena tål vatten!
Powered by vBulletin® Version 4.1.12 Copyright © 2012 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.