Visa fullständig version : Sjön Rommen
Nån som fiskat i Rommen? Ligger strax utanför Värmskog, på gränsen mellan Grums och Arvika kommun. Är lite nyfiken på detta vatten så hör gärna av er ni som vet nåt om det.
Mvh Micke
Har du varit och provat där än? Bor ca 1 km där ifrån! Men har dock aldrig fiskat där! kanske ett alternativ till abborrfiske nu på vintern när inte isen ligger på Värmeln. Vet dock inget om sjön! har bara sett det från vägen!
Nej jag har inte varit där än. Gjorde två turer tidigare i vinter för att leta efter en någorlunda båtramp. Hittade bara en grässlänt att sjösätta ifrån så det rann ut i sanden lite.
Men du som bor så nära kanske känner nån som fiskar där?
Ingen jag frågat verkar känna till nåt alls om sjön vilket bara väcker min nyfikenhet ännu mer. Vatten med litet fisketryck är alltid intressanta!
Enligt rykten ska där finnas grov gös och grov abborre. Men det är som sagt bara rykten.
Vi kan väl hålla kontakten om nån av oss kommer iväg och testar sjön?
Mvh Micke
Powered by vBulletin® Version 4.1.12 Copyright © 2012 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.