Normala lektider för gädda i våra vatten? - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Normala lektider för gädda i våra vatten?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • #21
    Ursprungligen postat av anteman Visa inlägg
    Intressant det här om gäddleken. Nog skulle jag vilja veta när leken sker varje vår så att man kan låta dem vara ifred just då även om det är så att tidpunkten kan skilja i många veckor år från år...

    Det var för övrigt synd att man inte införde en allmän fiskevårdsavgift i samband med att handredskapsfisket släpptes fritt. Ett "körkort" som kortfattat anger regler/lagar för fisket och som måste medföras under fiske. Dessa medel och information hade kunnat göra nytta både för fiskevård och inte minst bevakning.

    Ser nu att Hippo var inne på samma spår...
    Jag är inte säker på något längre. Men man vet i alla fall att så snart isen släpper land och tempen börjar gå upp så börjar gäddan leka. Stockholms län har ju dessa tider för fredning och det säger ju en hel del om leken.

    Fiskeförbud i ett antal viktiga lekvikar för gädda m.fl. arter under perioden 1/4-15/6
    Alltså kan man lugnt påstå att gäddan leker mellan 1 April och mitten Juni. Dom små först och stora sist. Sedan är det ju bara att gå förbi sina vatten och se om isen släppt land inne i vikarna och nån veckas soliga dagar där efter räcker för att grundvattnet ska bli varmt. skyddade stillastående vikar värms upp fortare än strömsatta områden. Thats it.

    Ja inte skulle det vara helt fel om alla som sportfiskare la en peng liknande jaktkortet. Jägaren måste betala statligt jaktkort. Jakten är strikt reglerat, tider, arter metoder mm. Jämför man det med fisket så är det ok för var och en utan kostnad och ansvar att åka ut å jaga hej vilt på vilket vatten man vill när man vill och hur man vill.

    Det förefaller som om människan alltid har trott att havets resurser är oändliga och ingen behöver ha ansvar.
    Det finns två ting som är oändliga - universum och människans dumhet, Men när det gäller universum är jag inte helt säker. [Albert Einstein]

    Att klaga är som att sitta i en gungstol – du har något att göra men du kommer ingenstans. [Dalai Lama]

    Kommentera


    • #22
      Fiskevårdsavgifter i all ära,men man ska inte tro att det automatiskt leder till bättre skötta fiskevatten. Vi har i Finland haft en obligatorisk fiskevårdsavgift sedan urminnes tider för alla mellan 16 och 65 år, men oförsvarligt många vatten är misskötta för det. Det känns som att USA/Canada är bättre exempel att apa efter när det gäller uppläggningen av sportfisket. De har ju strikta regler som de också övervakar med stränga straff som följd för de som bryter mot dem.

      Ja just det, Gäddans lek var väl vad det egentligen handlade om När jag bodde i Sverige så brukade man i Edssjön i Upplands Väsby, höra Gäddlek i vassen i början av April.

      Kommentera


      • #23
        Hinner inte svara utförligt nu då jag är ute och njutar årets godaste IPA hittills.
        Men jag tycker att nu har vi en mycket konstruktivare och lärorikt diskussion. Tack.
        Bara kort- i Tyskland är tillåtelsen till fiske kopplat till en sk." Fischereischein" Den gäller fem år, innebär en avgift samt erhålls bara efter att man klarad en sk. "Sportfischerprüfung". Ett slags körkort med obligatoriskt kurs-ofta några helger.
        Kanske det vore något?
        Senast ändrad av Utter; 2016-02-27, 22:36.

        Kommentera


        • #24
          Ursprungligen postat av Exxet Visa inlägg
          Missade detta. Jag gissar att syftar på Old F:s ord med ovanstående. Men du missar en sak du inte har insikt i.

          Många idag ser enbart till sitt eget fria utövande helt utan ansvar och skyldigheter. För sportfiskaren idag har INGET ansvar eller INGA skyldigheter när det gäller bevarande av vattnet. Man åker helt enkelt ut och skor sig så friskt man kan och lämnar ansvaret till någon annan.

          Idag har vi INOM MITT fvo sedan 10-15 år tillbaka totalt lagt ner alla försök att plantera in gös och hålla lekbäckar öppna, rensa lekområden mm mm. För kostnaden har vattenägaren ingen möjlighet att få ersättning för. 100 000 kr investerade pengar resulterar bara i 100 000 sportfiskare som skördar frukterna av fiskerättsinnehavarens arbete.

          Du tror mig inte men detta finns att läsa om i flera utredningar och rapporter från flera fristående myndigheter och olika intresseorgan (utom sportfiskarna). Idag är det tom uppe på regeringsnivå att ansvaret för våra fiskevatten har försvunnit och därmed alla möjligheter att göra något åt det.

          OCH JO: DET ÄR SORGLIGT
          Hej Exxet;

          Ja, de ser grandet i sin broders öga men inte bjälken i sitt eget öga.....

          http://www.trumman.com/fisketips.htm
          Old Firehand
          Senast ändrad av Old Firehand; 2016-02-28, 10:35.

          Kommentera


          • #25
            I Närke brukar det plaska som värst i vassen i mitten av april vid normalt vårväder. Dock kunde man förr landa 10+gädda i norra Vättern framåt midsommar.. Nu känns läget som ett annat. Kanske beroende på det högre fisketrycket?
            Skulle vilja se en fredning av lekvikarna: säg innanför tvåmeterskurvan med böter/beslagtagen utrustning som följd.
            pannben, pannben, pannben..

            Kommentera


            • #26
              Ursprungligen postat av Utter Visa inlägg
              Hinner inte svara utförligt nu då jag är ute och njutar årets godaste IPA hittills.
              Men jag tycker att nu har vi en mycket konstruktivare och lärorikt diskussion. Tack.
              Bara kort- i Tyskland är tillåtelsen till fiske kopplat till en sk." Fischereischein" Den gäller fem år, innebär en avgift samt erhålls bara efter att man klarad en sk. "Sportfischerprüfung". Ett slags körkort med obligatoriskt kurs-ofta några helger.
              Kanske det vore något?

              Ja det tror jag. Att ha ett körkort, ett "prov" ger också en "tröskel". Om man inte orkar ta sig över den så kan och får man inte heller fiska. Då blir vi delvis "av med dem" som inte begriper sammanhangen i sitt fiske och hur det påverkar helheten...
              Senast ändrad av anteman; 2016-02-28, 00:50.

              Kommentera


              • #27
                Några generella regler för alla vatten behövs inte , i de allra flesta insjövatten jag känner till så är fisketrycket ganska lågt . Gäddornas lek får numera ske med små störningar jämfört med förr, för 20-40 år sedan pågick ett omfattande nätfiske i de flesta vatten . Nätfisket efter gädda har minskat med 70-80 % gissar jag . Den typiske äldre nätfiskaren som kom hem med 10 gäddor och lämnade till frun är nästan utdöda.( På vissa ställen behövs säkert skydd )
                Senast ändrad av RK99; 2016-02-28, 19:35.
                "HalvDan var här"

                Kommentera

                Foton

                Collapse

                Relaterat

                Collapse

                Ämnen Statistik Senaste inlägg
                Startad av Jester Burk II, 2025-09-21, 19:10
                1 svar
                248 visningar
                2 gillar
                Senaste inlägg Jester Burk II  
                Arbetar...
                X