Watersnake geo-spot SW65/60 - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Watersnake geo-spot SW65/60

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Siks
    replied
    Jag lyfter tråden lite för jag hoppas att det finns någon här som har använt motorn någon säsong eller så.

    Lämna en kommentar:


  • Siks
    replied
    Lite mer funderingar.
    När jag nu googlade runt om motorn så kom jag in på watersnakes Europa sida och såg att dom inte sålde denna modellen längre utan en ny som enligt specen har samma dragstyrka förbrukning mm den enda skillnad som jag kan upptäcka är rigg längden som på den som finns i Sverige är 60 ”/ 152cm och den nya 66 ”/ 167cm samt att dom har ökat rekomenderad max vikt från 500 till 750kg detta utan att öka vare sig dragstyrka eller varv.
    Hur lång rigg behöver jag (jag förstår att jag kan mäta detta men båten är täckt, så jag tänkte att någon kanske har koll på detta)
    Senast ändrad av Siks; 2024-02-10, 12:35.

    Lämna en kommentar:


  • Siks
    replied
    Jag mailade olssonsfiske och fick detta svar.

    Hej!

    Det var inte att rekommendera i början när dessa kom ut på marknaden då Watersnakes automatsäkring inte var anpassad för just litium.
    Detta är nu åtgärdat så nu fungerar det utmärkt att använda litium batterier till dessa motorer.

    Lämna en kommentar:


  • Siks
    replied
    Ja det var konstigt, olssonsfiske rekommenderar lithium batterier och jag såg nu när jag sökte att andra varnar för det.
    Minst sagt konstigt.

    Lämna en kommentar:


  • Sundström76
    replied
    Ja det var ju märkligt , varför skulle det vara sämre ?

    Lämna en kommentar:


  • byggarn
    replied
    blev lite intresserad av den motorn så kollade upp den lite...på beskrivningen av den på många ställen står ordagrant:
    • Nödvändigt Batteri 12V (Obs använd ej lithiumbatterier) .........märkligt, man lanserar en ny elmotor som inte är kompatibel med lithiumbatterier när dessa är både nutid och framtid för drift av elmotorer på båtar.. kanske nåt att kolla upp för trådskaparen...
    Senast ändrad av byggarn; 2024-02-09, 07:37.

    Lämna en kommentar:


  • Siks
    replied
    Jag vill bara förtydliga att vad jag menade var att jag har tittat just på den motorn är för att dom klassar den som godkänd för saltvatten.
    Mina funderingar är mer funktion och kvalitet, och skall jag tro på vad säljarna/butikerna skriver så har det ju sålts ganska många så jag hoppas att det skall finnas kunskap/åsikter om modellen här på forumet.

    Lämna en kommentar:


  • Mijni
    replied
    Jag har fiskat med en MK PowerDrive i många år, både sött och salt. Håll efter grejerna så kommer det gå.

    Inget är saltvattenbeständigt, oavsett vad marknadsföringen säger.

    Annars är det nog bara att tuta och köra. Inte hört något dåligt om den.

    Lämna en kommentar:


  • Siks
    replied
    Ja, så gör jag ju redan med bensin motorn och övriga båten.

    Lämna en kommentar:


  • Cosmoz 08
    replied
    Om du har båten på trailer se till att spola av motorn med sötvatten så kommer du inte ha några problem

    Lämna en kommentar:

Foton

Collapse

Relaterat

Collapse

Ämnen Statistik Senaste inlägg
Startad av heinrich79, 2010-09-16, 08:59
10 svar
4 987 visningar
0 gillar
Senaste inlägg heinrich79  
Startad av Krillan, 2025-10-02, 06:16
6 svar
256 visningar
0 gillar
Senaste inlägg Krillan
av Krillan
 
Startad av - cs-, 2025-10-25, 09:44
19 svar
1 123 visningar
0 gillar
Senaste inlägg - cs-
av - cs-
 
Startad av - cs-, 2025-11-14, 10:50
4 svar
379 visningar
0 gillar
Senaste inlägg - cs-
av - cs-
 
Startad av Jappe, 2026-02-19, 10:53
12 svar
762 visningar
0 gillar
Senaste inlägg Cosmoz 08  
Arbetar...
X