Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
generella tips på fiske vid norrefors put'n'take
Collapse
X
-
Bananen är en pool i strömmen som har formen av en banan, det är under/efter fallet. Fallet är där spången ligger.Ursprungligen postat av stahre87 Visa inläggTack för det! Vart är bananen?
Skitfiske.
Lämna en kommentar:
-
Som sagts tidigare så är det mycket smak o personligt hur vi fiskar. Har inte varit där på ett tag utan sist jag var där var hos den tidigare ägaren. Då fiskade man med streamers, små korta men snabba hemtagningar.
Tror nog att detta fungerar fortfarande. Sedan om man vill fiska flyt i dammarna så funkar det med. Beror på lite hur man är…är man ute efter ett torrflugehugg eller kanske några fler landade med sjunklina.
Tycker personligen det är lite tråkigt med sjunklina men visst är det effektivt vid kallt p&t vatten. Jag hade kört med intermediate med masken ifrån flugor.se i olika färger, fart på på grejorna och inte under 0,23 i tafs. Tips är att ställa sig i bananen och låta flugan sjunka för där är det djupt :-)
Lämna en kommentar:
-
Alla fiskar vi olika, jag hade börjat med sinktipp och streamer/nymfer, och kört fjädermygg framåt sen förmiddag/middag när insekterna kommit igång lite.
Lämna en kommentar:
-
skulla lägga mina kort på sjunklina och lite tyngre flugor när det är så tidigt på året. Vet inte iof hur vattentempen är där då. Syns det insekter på ytan och vak börja med en fjädermygg eller fjädermyggsimitation. Händer inget skulle jag köra på med intermed/sjunklina och streamer alternativt med nån nymf
Lämna en kommentar:
-
har inte hunnit så långt ännu! plus att jag förmodligen skulle slänga ut städet genom köksfönstret efter första misslyckade eu12-an
Lämna en kommentar:
-
Bara kopiera namnen rakt av ock klistra in i sök rutan. Så hoppas jag du hittar dem, gick tyvärr inte e länka från deras sida.
Lämna en kommentar:
Lämna en kommentar: