Torrflugor, har ju liksom en "kjol" eller " propeller" av tupp hackle strån framtill. Dessa strån kan även vara riktade horisontellt. Kolla in Klinkhammer torrflugorna. Då kallas hacklet för "Parashute hackle" :

Medan en klassisk våt fluga ser ut så här t.ex. :

Nymf, exempel:

Streamer :

Jo, att kolla ut över vattnet och i strand kanten kan ofta ge dig tips om vilken insekt som står högt på fiskens meny för dagen.
Torrflugan, behöver inte alltid nödvändigtvis vara exakt på millimetern identisk. Bara färg tonen och storleken är den rätta.
Vakar det inte? Eller om det är dåligt med vingade insekter för tillfället? Släng på en nymf i stället och fiska den straxt under ytan eller en bit ned. Även kan en riktigt stor torrfluga typ storlek 6, 8 eller 10 kan locka upp en och annan fisk vid sådana här tillfällen. Även om fisken står någon meter ned, så har den koll på vad som händer däruppe vid ytan.
Sådana stora drakar till torrisar kallas för " attraktor torrflugor".
En liten och svart torrfluga är en bra räddnings planka när inget annat funkar i torrfluge väg.
Ett litet tips är att köpa den fyllda flugasken "Regnbågen" här ifrån : http://www.flugor.se/ Då får du ett fint sortiment som tar dig runt säsongen i put and take vattnen. Den fyllda asken "Favoriten" är inte dum heller som nymf och torrfluga kollektion.
Lämna en kommentar: