Vilken av mina Ambassadeurer skulle du välja till trolling? - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Vilken av mina Ambassadeurer skulle du välja till trolling?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • dhaglund
    replied
    Jag har nu varit ute och trollat några gånger. Jag har hittills provat 6500C Syncro, 5501 C3, gamla 6500C och AG Seven. En rulle överraskar postitivt och en negativt.

    Den gamla fina 6500C ser bra ut och har en härlig knarr men veven är ju för liten och utväxlingen gör att man får veva som bara den för att ta hem linan. Det känns pilligt. AG Seven å andra sidan har ju en rejäl och skön vev och bra utväxling. Man kan också frikoppla och koppla i igen med knappen (utan att veva), en trevlig finess. Den rullen jag var säker skulle säljas men så ser det inte ut att bli! Den är ju löjligt tung i jämförelse men en 5000 eller 6000 men det gör ju inte mycket när man trollar.

    Syncron är ju trevlig, även under trollingen är det smidigt att kunna justera bromsen med handtaget bara. 5501 C3 är naturligtvis skön men den saknar ju knarr av någon outgrundlig anledning så den kvalificerar inte riktigt.

    Mina 6500 Rocket har jag inte provat ännu. Vi får se om de har för hög utväxling (6,3:1) för detta eller inte.
    Senast ändrad av dhaglund; 2025-04-17, 14:30.

    Lämna en kommentar:


  • Piscantur stercore
    replied
    Instämmer ang syncro och rocket.

    Det där med att sonen blivit intresserad är riktigt sunt!
    Har själv ett oräkneligt antal pass ihop med min nu vuxne son, det har genom åren blivit en del riktigt minnesvärda far och son stunder. Att ex vis ha flytet att i magnifik kvälls sol, i ett bra nära spegelblankt Öresund få se gigantiska skönheter i form av blåfenad tonfisk 6 - 7 meter från båten är oförglömligt!

    Hoppas ni får riktigt trevliga och minnesvärda pass ihop!

    Lämna en kommentar:


  • dhaglund
    replied
    Ursprungligen postat av brollann Visa inlägg
    Som ovan Syncro och Rocket.
    Jo, det var väl så jag också tänkte. Det ska bli kul att testa syncro för att se hur bra det fungerar.

    Annars tänker jag att egentligen vilken rulle som helst bör väl fungera till trolling. Att den har knarr är ju en stor fördel. Apropå knarr, så tycker jag att knarren på de äldsta rullarna låter bäst. Och har den snyggaste knappen med bästa känslan. På rullarna som har en plastknapp på ovansidan av gaveln så är känslan inte alls lika distinkt och den låter inte lika bra. Men det är ju en bagatell.
    Senast ändrad av dhaglund; 2025-02-26, 20:41.

    Lämna en kommentar:


  • brollann
    replied
    Som ovan Syncro och Rocket.

    Lämna en kommentar:


  • engqvist
    replied
    Tycker syncro rullarna inte alls är dumma.
    Till trolling hade jag valt din 6500 syncro och 6500cs prorocket

    Lämna en kommentar:


  • Vilken av mina Ambassadeurer skulle du välja till trolling?

    Jag fiskade lite som ung men tänkte börja igen då min son har blivit intresserad. Det jag gillar mest är att var ute på sjön så jag tänkte att trolling ska bli min grej.

    Jag är ny på det här med multirullar men har samlat på mig några olika gamla Ambassadeur-rullar på slutet. Det började med att jag hittade ett par nya 5501 C3 med trollingspön till bra begagnat pris. Jag ville gärna prova en och tyckte dessutom att en bit fin svensk historia och hantverk var en passande julklapp till min son. Snart upptckte jag att Ambassadeur 5501 inte har knarr! Vilket var mycket förvånande för mig som bara fiskat med en Cardinal 755 haspel tidigare. Så jag köpte två gamla 5000B och 6500C. Båda med knarr. Då upptäckte jag att knarren låter även när man vevar in! Ja, tänk vad man lär sig nya saker. Jag trodde i min enfald att alla rullar har knarr och att det självklart bara låter när linan åker ut.

    Nu till min fråga. Vilka Ambassadeurer föredrar ni till trolling i insjö efter gös och gädda? Och Syncro, är det bra i praktiken eller inte? Det låter ju som en bra idé men verkar inte vara så vanlig längre så det kanske inte var något hit eller?

    Mina rullar (bilden visar inte alla):
    2 st 6500C Syncro
    1 st 6500C (90-tal)
    1 st 5501 C3
    1 st 5500C Syncro
    1 st 5000B (djup spole, knarr)
    1 st 6500C (gammal modell)
    2 st 6500CS Pro Rocket
    1 st AG Seven (ej svensk)

    Min tanke är att ha 4 rullar till trolling och en att kasta med.

Foton

Collapse

Relaterat

Collapse

Ämnen Statistik Senaste inlägg
Startad av Kona, 2022-07-09, 15:22
19 svar
899 visningar
0 gillar
Senaste inlägg anteman
av anteman
 
Startad av dhaglund, 2025-02-25, 21:19
5 svar
413 visningar
0 gillar
Senaste inlägg dhaglund  
Startad av DIFAnders, 2025-05-04, 11:01
8 svar
305 visningar
0 gillar
Senaste inlägg DIFAnders  
Arbetar...
X