Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Skyhöga bud på skum Amba-auktion

Collapse
X

  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • #11
    Så fort det blir värden i prylarna finns det alltid nån som vill förfalska så det är nog klokt att vara försiktig.

    Kommentera

    • #12
      Dels finns de med numrerade fot, de har samlarna stor koll på vilka som ägt osv. De är också högre värderade än de utan numrerad fot. Dessa rullar har gått dyrt länge, inget nytt alls. Man skall komma ihåg att går man tillbaka 20år (eller innan online auktioner som tradera) så gick en vanlig sketen record rulle för fyrsiffriga belopp, idag nån hundralapp. Så många rullar har i stort sett tappat en siffra i värdet. Det gäller dock inte de absolut svåraste sakerna som bara har höjt i värde.

      Kommentera

      • #13
        Minns att de fanns på Lundgrens fiske butiken i Stockholm för några år sedan, priset va runt 2,5
        och jag tvekade köpa de jag valde en Curado (grön)
        istället.På den tiden ansåg jag de som helt opraktiska rullar tunga och med pytte liten liniekapacitet men idag med alla trimmdelar som man kan komma åt är de rullen nr.1 i Japan inom BFS fiske.

        Kommentera

        • #14
          Då får vi hoppas att den är original och att köparen får det den förväntar sig. Konstigt att inte lägga ut på eBay om nu den internationella marknaden är bättre. För att vara lite positiv måste jag medge att värdet på de här gamla Ambarna ändå är ganska rimliga om man jämför med elgitarrer från 50-talet.

          Kommentera

          Foton

          Collapse

          Relaterat

          Collapse

          Ämnen Statistik Senaste inlägg
          Startad av Laxen, 2002-08-31, 22:30
          2 svar
          2 494 visningar
          0 gillar
          Senaste inlägg TomHiddleston
          Startad av Johan77, 2004-05-23, 14:28
          24 svar
          3 826 visningar
          0 gillar
          Senaste inlägg uffe62
          av uffe62

          Startad av Johan77, 2004-05-24, 16:09
          39 svar
          5 645 visningar
          0 gillar
          Senaste inlägg OGRudan
          av OGRudan

          Startad av Lecnac, 2014-05-20, 11:40
          468 svar
          107 655 visningar
          0 gillar
          Senaste inlägg Julle68
          av Julle68

          Startad av gabbu, 2015-12-04, 08:57
          3 547 svar
          228 772 visningar
          12 gillar
          Senaste inlägg Classe69
          Arbetar...
          X