Så fort det blir värden i prylarna finns det alltid nån som vill förfalska så det är nog klokt att vara försiktig.
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Skyhöga bud på skum Amba-auktion
Collapse
X
Dels finns de med numrerade fot, de har samlarna stor koll på vilka som ägt osv. De är också högre värderade än de utan numrerad fot. Dessa rullar har gått dyrt länge, inget nytt alls. Man skall komma ihåg att går man tillbaka 20år (eller innan online auktioner som tradera) så gick en vanlig sketen record rulle för fyrsiffriga belopp, idag nån hundralapp. Så många rullar har i stort sett tappat en siffra i värdet. Det gäller dock inte de absolut svåraste sakerna som bara har höjt i värde.
Kommentera
Minns att de fanns på Lundgrens fiske butiken i Stockholm för några år sedan, priset va runt 2,5
och jag tvekade köpa de jag valde en Curado (grön)
istället.På den tiden ansåg jag de som helt opraktiska rullar tunga och med pytte liten liniekapacitet men idag med alla trimmdelar som man kan komma åt är de rullen nr.1 i Japan inom BFS fiske.
Kommentera
Då får vi hoppas att den är original och att köparen får det den förväntar sig. Konstigt att inte lägga ut på eBay om nu den internationella marknaden är bättre. För att vara lite positiv måste jag medge att värdet på de här gamla Ambarna ändå är ganska rimliga om man jämför med elgitarrer från 50-talet.
Kommentera
Foton
Collapse
Svar till Visa upp era ambassadeurerav Wilier75Finns väldigt lite information om 5600 C4 VMrullen och 5600 Factory tuned.
Hur många tillverkade...4 Foton-
Kanal: Allmänt om fiskeutrustning
Svar till Spö- & rullval, L/ML (snäppet över BFS)!av FlexÄntligen blev det lite väder så jag fick pröva mitt nya spö Perchzilla riktigt trevligt spö och lyckades...4 Foton
Svar till Visa upp era ambassadeurerav Wilier75Spolen från Penn är något lättare, har den på flera rullar och är grymt nöjd med den....2 Foton
Relaterat
Collapse
Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
Startad av Laxen, 2002-08-31, 22:30
2 svar
2 494 visningar
0 gillar
Senaste inlägg 2023-12-06, 10:34 | ||
Startad av Johan77, 2004-05-23, 14:28
24 svar
3 826 visningar
0 gillar
Senaste inlägg
av uffe62
Startad av Johan77, 2004-05-24, 16:09
39 svar
5 645 visningar
0 gillar
Senaste inlägg
av OGRudan
REA tråden
av Lecnac
Startad av Lecnac, 2014-05-20, 11:40
468 svar
107 655 visningar
0 gillar
Senaste inlägg
av Julle68
Startad av gabbu, 2015-12-04, 08:57
3 547 svar
228 772 visningar
12 gillar
Senaste inlägg
av Classe69
Kommentera