Har haft ett leka 6,9 20-90g. Det var ganska mjukt, trevligt till vobbler men även just piglet '5
klarade inte driva rapala subwalk på 58g.
Om 60g spöt är som 90g spöt har jag svårt att tro att piglet 5' kommer fungera bra. Hade hellre satsat på det jag hade. Kastade mycket sked på 23g med det också. Så mcsnack är nog inga problem.
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Aava Fishing? Någon med info ?
Collapse
X
-
Har någon några erfarenheter av Leka 15-60g? Sneglar på spön till gädda med mindre beten och då verkar det spöt intressant på pappret, men hittar ingen info om det. Tänker användning med främst mindre jerkbaits såsom McSnack (22g) och Piglet 5” (35g) samt mindre gummibeten typ Pigshad jr. Är spöt lämpligt för det fisket eller behövs ett kraftigare spö för att kunna ge betena önskad gång?
Lämna en kommentar:
-
kika gärna på en Expride 2610mlUrsprungligen postat av Zionnoiz Visa inläggSom jag trodde är ingen inbiten abborrhunter.
Är mer för jaga gädda visst kan väll vara roligt att fiska lite borre med ibland men spöt är kanon ingen snack men kommer skicka det åter och köpa ett billigare set och satsa på en flytring från seven bass och fiska mer mot gäddan.
Kan ej säga mer än spöt känns otroligt lätt och en annorlunda aktion men gillar man bra spö böj så kommer man älska detta spö.
Lämna en kommentar:
-
Som jag trodde är ingen inbiten abborrhunter.
Är mer för jaga gädda visst kan väll vara roligt att fiska lite borre med ibland men spöt är kanon ingen snack men kommer skicka det åter och köpa ett billigare set och satsa på en flytring från seven bass och fiska mer mot gäddan.
Kan ej säga mer än spöt känns otroligt lätt och en annorlunda aktion men gillar man bra spö böj så kommer man älska detta spö.
Lämna en kommentar:
-
Jag beställde ett aava tiraphene 4-19 7ft dock men fiskar mest mindre insjöar från land osv så kastlängden kommer nog räcka gott och väl. Får den till veckan så får man prova och se vad man gillar den..
- Gillar 2
Lämna en kommentar:
-
Ville också ha ett längre spö för landfiske och minst 7'3". Längd ger mer av kastlängd. Köpte ett Okuma Psycho 7'7" som jag är riktigt nöjd med, inte så toppigt vilket jag gillar till bl a twichbaits av normalstorlek. https://www.angel-kniffe.com/okuma-p...perch-casting/ Inget lyx men funkar väl.
Lämna en kommentar:
-
Någon som har info om deras 7.4 ft 6-25g triphene spö?
Köpte ett scout lunker från söder 7.6 ft 5-28g och ett ruskigt fint spö men lite för topping för min smak.
Kommer köra mea hard baits och från land ofta och vill därav ha lite längre spö.
Kikar på shimano adreno med 610 men är mer inne på detta spö.Senast ändrad av Zionnoiz; 2025-07-02, 22:38.
- Gillar 1
Lämna en kommentar:
-
Är väl inte direkt något som fattas i XR-spöt men det har många år på nacken och har väl inte alltid hanterats så varsamt så är rätt slitet. Sen så är det ju tyvärr så att bara för att man inte saknar något så hindrar det inte en att vilja köpa mer och nyttUrsprungligen postat av nivv Visa inlägg
Vad är det som fattas i spöet du har? För det är ju ett trevligt spö tycker jag. Hur vill du jerka? Vifta med spöet eller mest med veven? Jag tröttnar snabbt på att vifta med spöet, det orkar inte jag en hel dag i alla fall.
Lämna en kommentar:
-
Spöt kommer användas som ett all round spö och när det väl jerkas är det med relativt lätt-jerkade beten. Men ja, det krävs ju lite styvhet för att kunna kontrollera betena och få fin gång.Ursprungligen postat av engqvist Visa inlägg
Nu har jag inte testat de tyngre Leka spöna. Men har en 6,9. Väldigt trevligt spö. Men glöm det som jerkspö. Alldeles för mjukt för det.
Lämna en kommentar:
-
Personligen fungerar Buster jerk ypperligt vevjerka. Åtminstone gillar gäddorna presentationen.
Lämna en kommentar:
Foton
Collapse
-
av Peter BTillhör begåvningsreserven sen ngr år , bidrar med denna devis.
Peter b1 Foto-
Kanal: Allmänt om fiskeutrustning
2026-07-02, 20:28 -
-
av SpiN.Hej jag är ny här och har en hel del fiske drag och försöker hitta information från vart dom kommer...4 Foton
-
Kanal: Allmänt om fiskeutrustning
2026-06-02, 09:20 -
-
av KigNågon som känner till om Zalt 14 någongång tillverkats med fenor?3 Foton
-
Kanal: Allmänt om fiskeutrustning
2026-04-11, 13:03 -
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av Ambassadeur5000, 2007-04-14, 22:00
|
24 svar
2 476 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av lsjonsson
2025-12-21, 13:53
|
||
|
Startad av gabbu, 2015-12-04, 08:57
|
3 572 svar
260 756 visningar
12 gillar
|
Senaste inlägg
av Esoxfreddan
2026-06-03, 11:05
|
||
|
Startad av metspö, 2016-08-10, 09:18
|
32 svar
3 949 visningar
1 gilla
|
Senaste inlägg
|
||
|
Startad av JontaK, 2019-03-28, 21:01
|
97 svar
11 832 visningar
5 gillar
|
Senaste inlägg
av JontaK
2025-10-14, 14:05
|
||
|
Startad av senzitivity, 2022-12-28, 20:41
|
110 svar
17 135 visningar
4 gillar
|
Senaste inlägg
av Robalm
2025-10-07, 01:13
|
Lämna en kommentar: