Spinnfluga LAX-fiske. Abu 6500 pro rocket - Lina för kort? - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Spinnfluga LAX-fiske. Abu 6500 pro rocket - Lina för kort?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • #21
    En ny rulle är en ny rulle. Är förvisso petig, men jag hade inte ens accepterat några repor utan lämnat tillbaka och givetvis känt på utbytet innan jag accepterat den. Du ska ju känna förtroende för en ny rulle!

    Kommentera


    • #22
      Ursprungligen postat av Peter B Visa inlägg
      Tillhör begåvningsreserven sen ngr år , bidrar med denna devis.
      Peter b
      Klockrent!

      Kommentera


      • #23
        Ursprungligen postat av HardProduction Visa inlägg
        Måste bara fråga er nu när vi pratar om Abu-rullar.

        Som sagt så köpte jag precis nyligen en helt fabriksny Abu 6501 pro rocket (två faktiskt för att den ena till mig och andra till min fru) och jag märkte att på den ena rullen så sitter den här spool-releasing-knappen extremt löst.

        Den funkar ju men ska den verkligen vara så lös att man kan vicka fram och tillbaka den som helt splitterny?

        Bör jag lämna tillbaka den och ta en annan istället? Sedan låter den också lite mer konstigt än den andra när man vevar på den och lite smala skrapmärken på ena sidan av rullen hmn..

        Vad tror ni är bäst att göra? Eller bör man göra något?
        Click image for larger version

Name:	IMG_8839.jpg
Views:	109
Size:	146,4 KB
ID:	2668005
        Tyvärr så sänktes kvalitetskontrollen på samtliga märken för 10-12år sedan. Finns ju trådar här om shimano conquest och dess byggkvalitet. Tyvärr drabbade även detta abu. Och vi ska reklamera direkt. En ny rulle ska det inte finnas något på. Genom att vi inte reklamerar som vi borde behöver inte tillverkarna skärpa sig. Kan väl tillägga att jag köpt ett gäng Ambassadeurer från Japan och de har alla varit bra. Medan många som säljs här ofta har visat stora kvalitetsbrister.
        Accepterar japanerna inte defekter som vi gör?

        Kommentera


        • #24
          Ursprungligen postat av HardProduction Visa inlägg


          Problemet är att jag en av de få (kanske 5 procentare?) vänster-vevare så jag ska egentligen ha en 7001C Compact.

          Jag kunde tyvärr inte hitta det. Om du eller ni ser något 7001C compact så tar jag tacksamt emot råd

          Compact-serien ser verkligen ut som en perfekt rulle!
          Jag var i Ljusne för en dryg vecka sedan. Efter en dags kastade med 7000-Syncron bytte jag under dag två till Compacten, med 0.60 påsplolad. Fick på en lax som drog ganska bra, det blev svettigt eftet en stund när jag märkte hur lite lina det var kvar på spolen. Började pressa hårt och fisken for. Senare på dagen fick jag på en till, då var jag tuff från början och den kom upp på land. Dag tre hade jag Syncron igen, kändes tryggare. Compacten är smidig, men den mindre spolen har begränsning med grövre lina.

          Kommentera

          Foton

          Collapse

          Relaterat

          Collapse

          Ämnen Statistik Senaste inlägg
          Startad av Ambassadeur5000, 2007-04-14, 22:00
          24 svar
          2 478 visningar
          0 gillar
          Senaste inlägg lsjonsson  
          Startad av gabbu, 2015-12-04, 08:57
          3 572 svar
          260 817 visningar
          12 gillar
          Senaste inlägg Esoxfreddan  
          Startad av metspö, 2016-08-10, 09:18
          32 svar
          3 953 visningar
          1 gilla
          Senaste inlägg Piscantur stercore  
          Startad av JontaK, 2019-03-28, 21:01
          97 svar
          11 833 visningar
          5 gillar
          Senaste inlägg JontaK
          av JontaK
           
          Startad av senzitivity, 2022-12-28, 20:41
          110 svar
          17 147 visningar
          4 gillar
          Senaste inlägg Robalm
          av Robalm
           
          Arbetar...
          X