Öringmete 1997 - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Öringmete 1997

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Öringmete 1997

    FÖRSTA RESAN.
    2/6 For upp till Guttudalskojan direkt efter jobbet. Resan gick bra. Fint väder. Personalen på Hillrings Sport och Fiske höjde på ögonbrynen då jag ville köpa mask och fiskekort. Mycket kallt, högt och strömt vatten i åarna. Mycket blåsigt. Mycket sol. Ingen fisk var jag än försökte på två fiskedagar, nåja, en liten harr blev det till slut men den släppte jag tillbaka nedströms Guttukojan. Enligt ett par lokala skogsarbetare var jag åtminstone två veckor för tidigt ute. Lämnade några klädgalgar och några plastburkar i kojorna. Blev utan fisk men det hade varit trevligt ändå. Hemresan utan problem.
    ANDRA RESAN.
    Trött vid framkomsten. Varmt i luften. Åt en rejäl matsäck. Högg en massa ved. Städade ur stugan. Sov gott utan att ens försökt att fiska. Gick upp tidigt till Valan. Lite mer blåst än perfekt men annars bra fiskeväder med mulet, regn och sol omväxlande. Öringen på hopphumör. Missade en stor. Sov gott och länge natten mot söndagen. På söndagen gick jag upp till Hisjön och fiskade Brunnan nedströms. Fick två fina öringar och många mindre. Missade en riktig bjässe.
    Provade Kvarnbäcken och Fiskvasseln men fick inget att tala om. Fiskvasseln var redan genomfiskad av spåren att döma. For hem utan några problem alls med trötthet.
    Må vi alla ha ett intressant fiske!

Foton

Collapse

Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

Relaterat

Collapse

Ämnen Statistik Senaste inlägg
Startad av Hornswoggle, 2024-06-22, 11:38
2 svar
814 visningar
0 gillar
Senaste inlägg marryjoy63  
Startad av Mathias 70, 2025-09-24, 15:35
2 svar
458 visningar
3 gillar
Senaste inlägg HarpoonMan  
Startad av _pitch, 2026-07-26, 09:46
6 svar
442 visningar
0 gillar
Senaste inlägg Shifts
av Shifts
 
Arbetar...
X