Test av "jiggmete" - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Test av "jiggmete"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Test av "jiggmete"

    Testade en sak idag som jag länge har tänkt pröva. Jag körde ett glidflöte med en jigg under och det funkade.

    Det var en riktigt seg dag med lek i vassarna men tre av dom fyra gäddorna jag fick var på jiggen. Jag använde Drennan Pike 40g flöte och en 6" Relaxjigg med 10g skalle. Med så mycket flytkraft i flötet och så pass lätt skalle fick den fin rörelse av vågorna när jag inte vevade och den största som tog på jiggen var vid vasskanten när jag bara lät den ligga där en stund och röra sig med vågorna, de andra två tog när jag sakta jiggade hem den.

    Jag körde bara vid vasskanter och över växtlighet på 1 - 1,5 meter. Kan tänka mig att det blir svårt att fiska på detta sätt för djupt. Gäddan hinner säkert märka att jiggen inte är en riktig fisk och spotta innan man hinner spänna linan o sätta mothugget.

    Det var roligt att det funkade och jag kommer säkert pröva detta flera gånger för att utvärdera hur effektivt det är i jämförelse med spinn/jerk eller om jag bara hade flyt med att träffa rätt med jiggen idag.

    /Jonny

Foton

Collapse

Relaterat

Collapse

Ämnen Statistik Senaste inlägg
Startad av Blekingefiskaren, 2013-06-01, 21:35
14 svar
3 123 visningar
0 gillar
Senaste inlägg uditsen
av uditsen
 
Startad av Kulfisk, 2021-10-03, 21:21
15 svar
1 073 visningar
0 gillar
Senaste inlägg Kulfisk
av Kulfisk
 
Startad av Xerup, 2022-07-26, 12:01
104 svar
6 678 visningar
2 gillar
Senaste inlägg Xerup
av Xerup
 
Startad av Peter B, 2022-11-29, 19:33
53 svar
5 387 visningar
10 gillar
Senaste inlägg anteman
av anteman
 
Startad av Classe69, 2023-04-12, 20:23
68 svar
3 584 visningar
1 gilla
Senaste inlägg engqvist  
Arbetar...
X