First up | fippe - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

First up | fippe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • First up | fippe

    Då var den avklarad - årets första fisketur!

    I söndags gästade Jimmy, Jonas & jag ett frostbitet Bondemölla och äntligen skulle vi få råda bot på abstinensen. Som ofta var jag först på plats och strax efter mig kom en trio trevliga snubbar som hade mer än bara fiske på hjärnan. Det första som packades upp ur väskorna var en flaska Tullamore Dew & en Explorer Vodka - de hade nämligen gett sig fan på att inte frysa. Hur ska detta sluta?!



    Ljuvlig morgon.


    Isbildningar längs kanterna i övre dammen.

    Fisket började segt och bättre skulle det verkligen inte bli. Fem plusgrader i Malmö innebar en temperatur kring nollan utanför Ludvigsborg. Is i spöringarna var ett faktum under stora delar av dagen, med undantag då solen tittade fram över trädtopparna och gjorde sitt bästa för att värma upp våra stelfrusna fingrar.


    Smack - årets första regnbåge krokad.


    Härlig fight och fint spöböj.


    Glädje!

    Det dröjde nog till åtminstone kl 10.30 innan jag hade landat fisk nummer ett & två. Fler skulle det dessvärre inte bli för min del, men mina vänner var nog ganska nöjda med dagen. Jonas fick flest av alla - sex stycken - och Jimmy har i skrivande stund månadens hittills största firre på 6.4kg - som han för övrigt fick på sista kastet.


    Nummer två - och sista - för dagen.


    Romkornet levererade igen. Fridriftande i strömmen är det oemotståndligt.


    Jonas visade vägen idag - sex stycken totalt.


    Jimmy med sin kalasfisk. Hur långt kommer 6.4kg att räcka?

    Totalt landades kring 15 regnbågar på 12 personer, med andra ord inget lysande fiske. Fullmånen, stormen eller kanske det ohyggligt kalla vattnet var nog bidragande orsaker till att regnbågarna inte var särskilt aktiva. För inte kan det väl ha varit något fel på oss och vår fisketeknik? Grabbarna med spriten undrar ni kanske över? De fick till min kännedom ingen fisk, av förklarliga skäl, men de frös åtminstone inte



    Vacker solnedgång! Framåt kvällen började övre dammen att frysa i kanterna.

    Allt som allt ändå en härlig vinterdag hos Andreas & Catrin! Tack för den här gången, på återseende!

    Läs mer...

    (Detta inlägg har postats automatiskt)
    Blogg: filipsflugfiske.blogspot.se

    Arter på fluga - 21+4
    Abborre, Braxen, Gräskarp, Guldfisk, Gädda, Horngädda, Id, Karp, Makrill, Mört, Regnbåge, Ruda, Ryggstrimmig pelamid (Bonito), Sarv, Gråsej, Sill, Skärsnultra, Svart smörbult, Stensnultra, Torsk, Öring

    Frökenfisk, Läppfisk, Multe, Slemfisk

Foton

Collapse

Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

Relaterat

Collapse

Ämnen Statistik Senaste inlägg
Startad av Landlax, 2014-07-12, 21:40
1 svar
1 002 visningar
0 gillar
Senaste inlägg Marfal
av Marfal
 
Startad av Swamp, 2019-12-02, 10:30
4 svar
3 110 visningar
0 gillar
Senaste inlägg mikejohnson  
Startad av Xerup, 2022-07-06, 19:49
91 svar
7 021 visningar
0 gillar
Senaste inlägg Xerup
av Xerup
 
Startad av Team Colibri, 2025-06-19, 10:26
0 svar
86 visningar
1 gilla
Senaste inlägg Team Colibri  
Startad av Team Colibri, 2025-07-02, 09:19
0 svar
93 visningar
3 gillar
Senaste inlägg Team Colibri  
Arbetar...
X