Team NickeNockers: One week in Cape Town - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Team NickeNockers: One week in Cape Town

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Team NickeNockers: One week in Cape Town


    Man kan ha det sämre, hörde t.ex att det var -6 och att snön vräkte ner hemma. Här ligger vi i skuggan i bara shorts och pustar ut i 30 grader värme. Utsikten är som ni ser här under.

    Veckan i Kapstaden började med att vi hyrde en minibuss och skulle följa en utskriven vägbeskrivning några mil till Hout Bay strax söder om Kapstaden. Man vet inte riktigt vad man har att vänta sig men kåkstäder och gående folk på trefiliga motorvägar var ju något att vänja sig med. Huset vi skulle bo var ju inget att skämmas över och utsikten var över en bukt när vi packat in oss så dök våra underbara vänner upp som numera bor i Sydafrika. Vi packade oss iväg och hamnade i Simons Town på middag, en grym sådan.
    Nästa dag drog vi ut på äventyr och vi hamnade faktiskt på Taffelberget (Table Mountain) för duken låg inte på bordet
    Så här såg utsikten ut med mobilkamera.
    Efter berget så gick turen mot Waterfront ett hörn av staden med ett enormt köpcentrum och mysiga restauranger. Den middagen vi åt där var för min personliga del en av de godaste någonsin.
    Förrätt : Krokodil
    Huvudrätt : Struts & Lamm (allt grillat)
    Svårslagen dag, men vi kom hem och myste lite på kvällen och sen hopp i säng.
    Nästa dag drog vi ut på vingårdsresa. 2st hann vi med i Stellenbosch området.
    denna gården som ni ser på bilden var enormt lyxig !
    Dagen efter det var vi på fisketur, och den turen kommer ALDRIG glömmas bort. Mer om den vid nästa uppdatering för nu vaknade Hugge och vi skall packa ihop oss för avresa mot Krugerparken
    Share on Facebook Tweet

    Läs mer...

    (Detta inlägg har postats automatiskt)
    Team PILF - 2,5 dåre i en båt......

Foton

Collapse

Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

Relaterat

Collapse

Ämnen Statistik Senaste inlägg
Startad av Landlax, 2014-07-12, 21:40
1 svar
986 visningar
0 gillar
Senaste inlägg Marfal
av Marfal
 
Startad av Xerup, 2022-07-06, 19:49
91 svar
6 843 visningar
0 gillar
Senaste inlägg Xerup
av Xerup
 
Startad av Team Colibri, 2025-06-19, 10:26
0 svar
65 visningar
1 gilla
Senaste inlägg Team Colibri  
Startad av Team Colibri, 2025-07-02, 09:19
0 svar
82 visningar
3 gillar
Senaste inlägg Team Colibri  
Arbetar...
X