Gädda och gener - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Gädda och gener

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Gädda och gener

    Hej alla fiskefantaster.

    Jag och en jobbarkompis har haft en diskution om hur vida det hjälper att släppa tillbaka dom större exemplaren för att få en bättre gäddstam i ett vatten med fler stora gäddor.
    Jag tror som så att större gäddor har bättre gener för att producera fler storgäddor och så menar jag på att en stor gädda lägger mer rom som i sin tur ger större chanser att fler gäddor överlever så pass länge att dom för en sakplig vikt.
    Han menar på att alla gäddor kan bli lika stora bara dom får överleva och att det inte spelar någon roll alls hur stora eller små deras "föräldrar" var.

    Sammanfattning: jag menar att man får en bättre gäddstam om man sätter tillbaka större exemplar. han menar att det inte spelar någon roll.

    Vore väldigt tacksam om ni ville dela med er av er kunskap. vore kul att veta om någon av oss har rätt eller om vi är ute och cyklar båda två.

    Mvh Ola

  • #2
    Du har ju rätt i att ju fler rom det blir desto större är chansen. Men jag tror ändå att det kvittar, tror de har lika god chans att bli stora ändå, men generna påverkar kanske konditionen.

    Kommentera


    • #3
      Hur stor en fiskindivid kan bli beror på flera faktorer, varav fiskindividens gensammansättning är en komplex del i helheten.

      För naturen är variation och möjligheten till variation viktig för arternas fortbestånd. Det medför att det inom en sund population finns individer som är större och har anlag för att bli stora och individer som är mindre därför att de har anlag som gör dem mindre samt hos de flesta av populationens individer finns en blandning av storleksytterligheterna. Det är den genetiska blandningen som säkerställer att fiskarna sett över ett antal generationer kan anpassa individernas storlek till förändringar i födans tillgång och sammansättning.

      Till skillnad från exempelvis människor växer fiskar så länge de lever och tillgången på föda fortfarande ger dem den chanseneller individen kan tillgodogöra sig födan. De växer alltså vidare tills yttre begränsande faktorer (födotillgång, temperatur, vattnets kemiska sammansättning och risk för förtida död/predation) eller inre faktorer (sämre funktion hos åldrande organ, sjukdom/parasitangrepp) hindrar dem.

      Människan ser ekonomiskt på fiskarna. Större fiskar är bättre än mindre för fiskare. För naturen är större fiskar endast bättre än mindre, om detta på lång sikt gynnar arten. Det är inte säkert att många stora fiskar i en population är bra för helheten. Det kan vara det under vissa omständigheter men det kan vara katastrofalt under andra. Kvävs sjön en vinter kanske de stora inte klarar att ta sig fram till de små tillgångar av syre som finns i tillrinnande vatten därför att passagen under isen är för trång. Större fiskar behöver mera mat och kan fastna där mindre klarar sig undan genom ett annat näringsbehov och förmåga att ta sig förbi trånga hinder ... men större fiskar kan käka mindre om de kommer åt dem.

      Om de överlevandes gener dikterar snabb tillväxt och stor storlek kommer nästa kvävning att ytterligare utarma genvariationen, då endast få unga kommer att kunna ta sig förbi isens grepp. Om de överlevandes gener har anlag för alla storlekar och tillväxthastgheter kommer en kvävning endast att vara en parentes i utvecklingen. Med tiden och många generationer kommer det åter att finnas enstaka storvuxna individer om inget annat störande inträffar.

      Vill man tillfälligt odla upp ett bestånds storlek bör man gynna de storas möjligheter att överleva och hitta rätt sorts föda. Tar man bort de stora kommer det ta tid att ur den stora delen av populationens genblandning vaska fram de kombinationer som ger stora fiskar men det kommer med tiden att ske. Det kan födas många människogenerationer innan gäddorna blir stora igen.
      Må vi alla ha ett intressant fiske!

      Kommentera


      • #4
        Tack för fina svar.

        Kommentera

        Foton

        Collapse

        Relaterat

        Collapse

        Ämnen Statistik Senaste inlägg
        Startad av Grabbn88, 2025-05-19, 20:38
        5 svar
        406 visningar
        0 gillar
        Senaste inlägg Grabbn88  
        Startad av Jester Burk II, 2025-09-21, 19:10
        1 svar
        201 visningar
        2 gillar
        Senaste inlägg Jester Burk II  
        Arbetar...
        X