Trimma elmotor? - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Trimma elmotor?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • #11
    Ursprungligen postat av Rospigg Visa inlägg
    Med tanke på att motordelen på en Minnkota sitter i den del av "motorn" som är nere i vattnet så är det svårt att meka då det ju måste vara absolut tätt efter att Du skruvat klart och det lär inte bli lätt, vad Du möjligen kan göra är att byta propeller om det finns en passande med lite högre stigning så trycker den fram båten lite mera men varvtalet sjunker ju samtidigt så risken är att det tar ut varandra.
    Så rent ekonomiskt så är byte det enda rätta, men har Du en oemotståndlig lust att pilla isär saker så förbered Dig på att det blir dyrt och att Du kanske aldrig får ihop den till fungerande skick igen!!

    Vad gäller transportvikt så skiljer det inte mycket mellan 30, 36 och 40 så det ska inte vara ett hinder för att inte byta till större motor.
    Hej Rospigg; Snygg understenslax på 7,1 kilo fångad av Team Rival. Vem är filmstjärnan med skägget?
    Go for the Big Ones!

    Kommentera


    • #12
      Ursprungligen postat av Old Firehand Visa inlägg
      Hej Rospigg; Snygg understenslax på 7,1 kilo fångad av Team Rival. Vem är filmstjärnan med skägget?
      Go for the Big Ones!
      Tack för det, Lirarn med skägget är jag det och Rivalen är min Du får komma ut och kolla närmare på oss i sommar när vandrarna är på G ute vid Understen

      PS Senast vi sågs mekade vi ekolod på Husberg i Uppsala och det var ju några år sedan DS

      Kommentera


      • #13
        Om man satsar på två mindre elmotorer, går det att koppla ihop dessa då och även koppla detta till pulpetstyrning?

        Känns som det skulle vara mycket trevligare att ratta istället för att sitta och styra med handtagen.

        Kommentera


        • #14
          Tordes väl inte vara några direkta bekymmer? Koppla ihop så de verkar tillsammans vid pulpetstyrning har jag för mig är ganska lätt. Sen om man kan koppla ihop dem tillsamma "gasreglage" vette tusan. Men det fungerar säkert det med.
          ...mad world...


          http://www.birkan.se

          http://birkanlures.blogspot.com

          Kommentera


          • #15
            Ursprungligen postat av tintin_jkpg Visa inlägg
            Om man satsar på två mindre elmotorer, går det att koppla ihop dessa då och även koppla detta till pulpetstyrning?

            Känns som det skulle vara mycket trevligare att ratta istället för att sitta och styra med handtagen.
            Hej TinTin; Visst går det att koppla ihop två elektriska fiskemotorer "Side-By-Side" och styra dem via ratten på styrpulpeten. Allt går att lösa med kulledskopplingar, styrstag och Teleflex. Säkert kan du få hjälp till detta hos din närmaste båthandlare eller någon mekaniskt, händig kompis. Allt är en kostnadsfråga. Alternativt kan man låsa styrningen på den ena Minn Kota elmotorn så att den går rakt framåt och styra den andra motorn med handen.
            Go for the Big Ones!
            Old Firehand
            Senast ändrad av Old Firehand; 2008-01-29, 19:57.

            Kommentera

            Foton

            Collapse

            Relaterat

            Collapse

            Ämnen Statistik Senaste inlägg
            Startad av - cs-, 2025-10-25, 09:44
            19 svar
            1 204 visningar
            0 gillar
            Senaste inlägg - cs-
            av - cs-
             
            Startad av - cs-, 2025-11-14, 10:50
            4 svar
            402 visningar
            0 gillar
            Senaste inlägg - cs-
            av - cs-
             
            Startad av Jappe, 2026-02-19, 10:53
            12 svar
            857 visningar
            0 gillar
            Senaste inlägg Cosmoz 08  
            Startad av prstrand, 2026-08-24, 13:04
            0 svar
            151 visningar
            0 gillar
            Senaste inlägg prstrand  
            Startad av Silver Fang, 2026-09-29, 20:09
            2 svar
            179 visningar
            0 gillar
            Senaste inlägg Silver Fang  
            Arbetar...
            X