Beror ju lite på om det är en liten sjö eller stor sjö eller sjö med genomströmmande vatten eller saltvatten. i små sjöar med relativt stillastående vatten bör variationen vid i is vid 5cm inte vara allt för mycket så 5 bör räcka men tex 5cm i salt vatten är nog inte allt till 100% förlitasig på, har du en ispik eller vad det heter (alltså sån man står i isen för att testa tjockleken) så testa gå med den å slå den med jämna mellanrum i isen går den igenom vid första slaget föreslår jag att testa isen på annat håll eller vänta tills isen blivit lite tjockare!!
ok... Nä det är ett litet tjärn som isen är en 6 cm på.. Inga strömmar vad jag vet. skall ge mig ut med polaren och angla lite imorgon.. Får la se hur hållbar den är.
vill ha mera minusgrader ändå..
5 cm räcker så länge det är kärnis... Har isen blivit mjukare av tex värme så kan dem isarna vara kluriga. Var ute flera gånger på 5 cm isar förra året, även på våren. Men då får man verkligen ta det lugnt ocg försiktigt. På våren kan man gå igenom 10 cm is om det har mjuknat upp.
Kommentera