Intressant tanke, Mojo!
Gissar på att fisken skiter fullständigt i om det är si eller sådan insekt så länge det ser ut som mat... Små skillnader i färg och storlek kommer väl mest till pass när fisken hunnit bli kräsen...eller när man köpt på sig för många material och vill slita lite på alla olika :P
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
dagens fluga
Collapse
X
-
det där med färgval på flugan har jag inte märkt nån märkbar skillnad på vid fisket. Grå, brun, svart eller oliv har gett lika många hugg. Tror personligen att man ska se lite på flugorna i gråskala när man fiskar torrt. Ska nog bara skillja på ljusa och mörka flugor. Sen finns det klart vatten och där fisken kommer upp till ytan och inspekterar flugan. Men är detaljerna rätt tror jag inte färgen har nån större betydelse förutom om det är en ljus eller mörk fluga
Lämna en kommentar:
-
Fina Nattslände kläckare! De där lär lura ett antal firrar.
Det är oftast de enkla flugorna som är bäst.
Gör du den där i storlek 16 och 18 också med svart kropp + grå tråd ribbing och en vit eller ljus grå CDC vinge, så funkar den som Fjädermygga kläckare också.Senast ändrad av Jock Scott; 2013-05-07, 08:52.
Lämna en kommentar:
-
Ja, nog ser den ut att ha kläckts alltid.
Ruskigt realistisk.
Skulle vara intressant att se innehållet i dina flugaskar.Senast ändrad av Jock Scott; 2013-05-04, 20:16.
Lämna en kommentar:
-
-
Ja, precis, så man inte rycker kroken ur munnen på dom ja.
Lär väl ta en handfull hugg innan den första sitter, första stigningarna kommer man ju stå som ett fån med nerverna i en påse i handen...
Har hittat några andra fina kläckare i en bok, Flugnörd, som tilltalade mig rejält, likaså några nattsländevarianter, blir kanske variation även med sådana då... Omväxling förnöjer.
Ska filosofera lite över modifikationer för att få en "egen touch" till mönstrena... om det sen blir bättre eller sämre, det vete fan.
Lämna en kommentar:
-
Kläckare som dina funkar bra i nästan alla lägen. Har man bara litet olika färg och storleks varianter på dem så.....
Bind upp några Nattsländor med cdc hackle typ Mojo caddisen och ett gäng dagsländor + några Myror och Getingar också så är du bra i mål vad det gäller torrisar.
Finns inget roligare än att få en stigning till en torr fluga! Gäller bara att ha en eller 2 sekunders fördröjning på mothugget till skillnad mot när man fiskar "vått" och drar direkt när man känner att fisken kliver på.
Lämna en kommentar:
-
Visst gör dom? :P
Man får rätt bra kläm på ett mönster efter 25-30 stycken, eller h
ur?
Ska bli intressant att få testa dom under vår och sommar med, har på känn att torrflugfiske är skitkul.
Undrar om man inte kan få till någr CDC-varianter också när man ändå är i farten...
Lämna en kommentar:
Foton
Collapse
Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.
Relaterat
Collapse
Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.
Lämna en kommentar: