Tips om bindstäd - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Tips om bindstäd

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Tips om bindstäd

    Tänkte börja titta lite på bindstäd och skulle vara tacksam för tips , vilka märken som är bra o.s.v . Undrar också vilket städ Niklaus Bauer använder när han binder gäddflugor på kanalgratis.se. Kan också nämna att det är gäddflugor jag ska binda. Är helt ny inom detta område och vet inte om skiljer något på städen om man ska binda gäddflugor eller t.e.x laxflugor. Skulle gärna också vilja ha lite råd om vad man ska skaffa utöver städet om man ska binda gäddflugor.

    Tacksam för svar!
    Senast ändrad av SalmoSlider26; 2011-11-29, 19:11.

  • #2
    Det beror ju på hur mycket du är beredd att lägga upp? Finns städ för 300 - 6000:-

    Det Nklaus Bauer binder på är ett Regal städ. Kostar ca 2000:- Men det finns en hyfsad kopia i det Indiska Regent städet för ca 300:- http://webshop.flugbindning.com/bind...02-regent.html

    Det är inte tokigt alls att börja med trots det låga priset. Finns med bords platta i stället för bords klämma också.

    Är ju lätt använt. Nack delen är att du inte kan rotera över flugan på rygg och att då flugan hamnar i rak horisontellt läge. Städ som klarar deetta kallas "true rotation" städ. Regent går att rotera men är inte true rotation.

    Däremot så har du Snowbee flymate extra billigt här: Det är true rotation: http://www.wittlock.se/sv/specialerb...-bindstad.html

    Var bara noga med att ställa in krok storleken med den främre ratten innan du drar åt runt kroken med den bakre. I grund inställningen, så ska kroken sitta lätt fast i käftarna när du pillar på den. Kroken ska dock kunna glappa litet lätt innan du spänner åt med den bakre ratten. Gör man inte denna grund inställning för krok storleken? Då blir inte käftarna speciellt lång livade.

    Regal och Regent har CAM snabb låsning. Och då behöver du inte ställa in krok storleken på det sättet.

    Nästa snäpp uppåt är Odyssey Spider städet. Klarar upp till 4/0 krok. True rotation städ.

    Här är det ca 300:- billigare än i andra butiker. http://mistpool.com/product_info.php?products_id=617

    Vill du ha ett dyrare städ? Säg bara till så ska jag leta upp ett åt dig.
    Senast ändrad av Jock Scott; 2011-11-29, 19:53.
    What a tourist terms a plague of insects, the fly fisher calls a great hatch.

    Kommentera


    • #3
      Till gäddflugor kan du vilket "skitstäd" som helst. Det är stora krokar du ska binda och desto dyrare städ desto bättre och längre klarar det av att hålla små krokar. Köp ett indiskt med "klämma" kroken sitter som berget.
      A bad days fishing is better than a good day at work.

      http://tenkarasverige.blogspot.com/

      http://www.salmosalarfishing.se

      Kommentera


      • #4
        Tack för så snabbt svar! Jag tycker priset på Regal städet låter bra och kan lägga ut så mycket.Vet du någon sida där det städet finns?
        Senast ändrad av SalmoSlider26; 2011-11-29, 19:59.

        Kommentera


        • #5
          Varsågod. Bara kul att kunna hjälpa till.

          Den enda butik i Sverige som jag känner till som säljer Regal är JK flugfiske. Medallion 1 kostar 2099:- där.



          Kan vara lönt att handla det från USA i stället.

          What a tourist terms a plague of insects, the fly fisher calls a great hatch.

          Kommentera


          • #6
            Å andra sidan kan du få ett Anvil Atlas städ med true rotation ca 400:- billigare här än i Sverige. Polska taimen är bra att ha att göra med.

            Online fishing store with a wide range of fly fishing equipment. Rods, reels, fly lines, fly tying materials, wading gear, boots. Visit Taimen - your fly fishing store.


            Kommer med både bords klämma och platta.

            En annan fördel med true rotation förutom att du får kroken rakt horisontellt hela tiden. Det är att du kan spola på kropps material och ribbing + kropps hackle, genom att snurra på spaken och mata på med material med den andra handen.

            Senast ändrad av Jock Scott; 2011-11-29, 20:22.
            What a tourist terms a plague of insects, the fly fisher calls a great hatch.

            Kommentera


            • #7
              Ok ska se vilket jag väljer , tyckte det var lite svårt att hitta regal på internet. Har bara en sista fråga sen så vet jag vad jag ska satsa på för att kunna börja binda. Vet att det är mycket tillbehör epoxy, olika verktyg och sådant. Fast vet ingenting om vad jag ska skaffa om jag ska knyta gäddflugor.
              Senast ändrad av SalmoSlider26; 2011-11-29, 20:48.

              Kommentera


              • #8
                I verktygs väg så behöver du inte lägga några större pengar utom på en extra sax för att trimma mjuka material.

                Här kommer verktygen:

                http://regalsportfiske.se/visa_produ...d=3432&lang=sv Knut verktyg när du avslutar flugan.

                För grov klippning av hårda material: http://regalsportfiske.se/visa_produ...d=3417&lang=sv

                Sax för fin trimmning av mjuka material: http://regalsportfiske.se/visa_produ...d=3420&lang=sv



                Denna för att lacka flugans huvud och rugga upp garn kroppar t.ex. http://regalsportfiske.se/visa_produ...d=3435&lang=sv

                För att greppa fjäder när du lindar kropps hackle t.ex.: http://regalsportfiske.se/visa_produ...d=3426&lang=sv

                Lack (klar): http://regalsportfiske.se/visa_produ...d=3453&lang=sv

                Chenille = kropps material. Svart, vit, orange, gul och röd behöver du: http://regalsportfiske.se/visa_produ...d=3616&lang=sv

                Bly tråd medium till att förtynga flugan under kropps materialet. Gör samma tjänst som Cone heads och dylika "skallar". Men eftersom det ligger under kropps materialet så får du en viss buffert mot smällar i spöt om du råkar daska i flugan där?



                Tyvärr hade denna butik inte allt du behöver.

                Men här kommer resten:

                Kevlar tråd bör man ha till Gädd flugor. (svart) http://www.wittlock.se/sv/flugbindni...vlar-trad.html

                Storlek 2/0 brukar vara lagom. Köp minst 2 förpackningar: http://www.wittlock.se/sv/flugbindni...tad-34007.html

                Alla färgerna: http://www.wittlock.se/sv/flugbindni...ror-flash.html

                Medium silver + guld: http://www.wittlock.se/sv/flugbindni.../uni-oval.html

                Epoxy eller snabb lim.


                Ring Wittlock när du beställer och förvissa dig om att de har allt? Eller skriv i ordern att de MÅSTE kontakta dig ifall något är slut? Annas kan du upptäcka när du får ditt paket att allt inte är med.

                Tillval: http://www.wittlock.se/sv/flugbindni...schlappen.html

                Kan användas som front hackle på dina flugor. Svart, vitt, och rött är en bra start bas.

                Ögon : http://www.wittlock.se/sv/flugbindni...poxy-eyes.html 4.8mm är nog lagom.

                Tuber tror jag inte på till Gäddan. Gäddan, kan nog misshandla tub flugorna rätt rejält.
                Senast ändrad av Jock Scott; 2011-11-29, 21:06.
                What a tourist terms a plague of insects, the fly fisher calls a great hatch.

                Kommentera


                • #9
                  Jag har med Regentstädet bara vinklat det 90grader och satt så att kroken är horisontell, sen bara skruvat på ratten samtidigt som jag hållt tinslet och trådrullehållaren. Har funkat fint för mig när jag ribbat (om det är det det kallas) med tinsel till Mickey Finn tex.

                  Kommentera


                  • #10
                    Tips. I stället för att köpa dyra Gädd flug askar. Försök få tag i gamla VHS, video band fodral. De brukar kosta ca. 10 kr på loppisar och second hand butiker. Klistra in foam remsor i fodralet så har du din flug ask. Men tänk på att efter fisket. Låt asken stå på glänt så att fukten försvinner.
                    What a tourist terms a plague of insects, the fly fisher calls a great hatch.

                    Kommentera

                    Foton

                    Collapse

                    Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

                    Relaterat

                    Collapse

                    Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

                    Arbetar...
                    X