Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Nya regler om betesfisk
Collapse
X
-
Vettigt, njae knappast. Och vad gäller att traila jänkebåtar eller andra flytetyg mellan olika vattendrag är det väl nästa steg i förbudsivern. Kommer att sluta med att vi inte får bada i mer än en sjö heller!Ursprungligen postat av Wadman Visa inläggVettigt. Ja, då blir det utrymmet på jänkarbåtarna endast ölkyl nu då
(btw, förbudet gäller väl precis som med att måla båten med giftig färg inte miljöpartister kan man förmoda...
)
Kommentera
-
Var finns källhänvisningen i artikeln?
Jag hittar inget aktuellt på webben i ämnet och inget på Jordbruksverkets hemsida.
Sedan talas det om regler... det är väl inte detsamma som lagar.
Hittills känner jag inte till ett enda fall där någon har dömts för att ha fiskat med levande betesfisk.sigpic Man lever inte för att fiska - man fiskar för att leva!
Kommentera
-
Enormt bra nyhet, har man någon form av empati för levande varelser så trycker man inte in en krok i ryggen och låter fisken simma omkring där livrädd och blödande.
Jag har också gjort detta men det var när jag var 13 år och inte visste bättre.
Kommentera
-
Men att sätta en fet trekrok långt in i munnen på en gädda är inga problem gissar jag. Eller fiskar du med bomullstuss som bete och utan krok?Ursprungligen postat av jerka123 Visa inläggEnormt bra nyhet, har man någon form av empati för levande varelser så trycker man inte in en krok i ryggen och låter fisken simma omkring där livrädd och blödande.
Jag har också gjort detta men det var när jag var 13 år och inte visste bättre.
Kommentera
-
Hade du inte någon form av empati som 13-åring?Ursprungligen postat av jerka123 Visa inläggEnormt bra nyhet, har man någon form av empati för levande varelser så trycker man inte in en krok i ryggen och låter fisken simma omkring där livrädd och blödande.
Jag har också gjort detta men det var när jag var 13 år och inte visste bättre.
(Kunde inte låta bli).
Äter man trålad fisk så äter man ofta fiskar som livrädda har klämts ihjäl. Äter man andra djur så är risken att man äter ett djur som nån gång under processen varit i en inte allför trevlig sits...
Blir vår skuld mindre för att någon annan bidragit med lidande och vi kan två våra händer...
Obs! Jag vädrar inte mina åsikter. Detta är enbart ett tankeexperiment...sigpic Man lever inte för att fiska - man fiskar för att leva!
Kommentera
-
Klart det är skillnad. Den korrekta jämförelsen är ju att trycka en trekrok med storlek av en mindre dragg genom ryggen på gäddan och låta den plågas ihjäl under längre tid.Ursprungligen postat av tintin_jkpg Visa inläggMen att sätta en fet trekrok långt in i munnen på en gädda är inga problem gissar jag. Eller fiskar du med bomullstuss som bete och utan krok?
Jag förstår fishalots jämförelse, men tycker personligen det ligger viss skillnad i det man gör för nöjes skull och yrkesfisket.Senast ändrad av Cobrak; 2015-03-25, 18:33.
Kommentera
-
Bara jag som ser gäddsaxen?"Man kan aldrig njuta och få fisk samtidigt" -Okänd
Följ mitt fiske: http://tubbesmete.wordpress.com
Kommentera
Foton
Collapse
Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av mickedykare, 2021-02-02, 00:03
|
47 svar
3 583 visningar
1 gilla
|
Senaste inlägg
av HarpoonMan
2025-12-09, 09:35
|

Kommentera