Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
5oo kg gädda
Collapse
X
-
Gillar man Gädda om man slår ihjäl dom och kastar dom på en släpkärra enbart för eget glänsande i en tävling?Ursprungligen postat av ScannerSkärp dig!
Ett kul bra arrangemang som lockar många fiskare.
300 intresserade gäddfiskare i denna tävling + minst 150 st i Storsloken 2006.
Hur många betalande medlemmar har SGK?
Jo 426 st just nu.
Vilka är i majoritet, de som gillar gädda mycket eller de som gillar att krama gäddorna?
MVH Scannersigpic
Kommentera
-
Ungefär lika bra som pimpeltävlingar.
Håller med JiBbR onödigt med tävlingar där man dödar fisken.
Tycker överlag att fisketävlingar är onödiga och kanske tom omoraliskt.
C&R är också onödigt förutom i de fall man fångar liten fisk eller stor fisk som behövs för vidareutveckling av fiskebeståndet.
Kommentera
-
Scanner, nu har du lyckats pilla in SGk en gång till utan att de ens har nämnts tidigare... Har tappat räkningen på hur många gånger du har dragit in dem. Varför detta agg mot SGK? Fick du inte bli medlem? Eller har du uteslutits? Har någon där fått större/fler gäddor än dig? Ser gärna att du förklarar varför du har detta agg mot dem då det blir lite löjligt att du drar in dem i varje inlägg du skriver.Ursprungligen postat av ScannerSkärp dig!
Ett kul bra arrangemang som lockar många fiskare.
300 intresserade gäddfiskare i denna tävling + minst 150 st i Storsloken 2006.
Hur många betalande medlemmar har SGK?
Jo 426 st just nu.
Vilka är i majoritet, de som gillar gädda mycket eller de som gillar att krama gäddorna?
MVH ScannerJa vad fan, man måste ju fiska!
Kommentera
-
slömetaren
finns en hel del mindre klubbar som har gäddfestivaler och liknande utan c&r
många bäckar små........
en del sjöar i Småland har dock skrivet in på fiskekortet " MAX 2 gäddor per kort och dygn" för att behålla beståndet för Tyskarna som kommer på fiskeresor, men de drar upp allt inkl 20 cm gösar...
tror att många vet hur det ligger till vad det gäller fisketävlingar och c&r
antingen får man blunda , eller klaga på klubben direkt och fråga om de inte kan ställa om sitt tankesätt, att gnälla utan att göra något hjälper föga..
skitfiske
sigpic
Kommentera
-
c&r tävlingar
Tänkte bara nämna att vi på kalmar sportfiske klubb har lyckats att driva igenom c&r fiske vid våra tävlingar i både mete och gäddfiske/abborre.
Ibörjan när vi presnterade det var de väldigt neggativa men då va har förklarat hur man ska göra och tagit fram bra allternativ så har vi roliga tävlingar utan att döda vår dyrbara fisk. Ett kort är ju faktiskt allt vad som behövs. Vill man ta hem en gädda gär man givetvis det och ingen blir arg men i det stora hela simmar fisken där till nästa tävling eller liknande. Tycker att fler kan försöka att driva igenom detta, om det nu är så att det inte redan bedrivs.
skit fiske på er iaf!
Kommentera
Foton
Collapse
-
av megabuzzVäcker liv i tråden. Där jag fiskade i våras så lekte gäddorna från början av mars hela vägen in i juni...1 Foto
-
Kanal: Ljugarbänken
2025-09-15, 16:18 -
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av mikee, 2005-05-17, 22:24
|
11 svar
13 441 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av jimmy85
2026-04-27, 16:56
|
||
|
Startad av Blekingefiskaren, 2013-06-01, 21:35
|
13 svar
3 204 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av uditsen
2025-07-29, 09:05
|
||
|
Startad av NickeGbg, 2019-07-07, 21:25
|
172 svar
15 982 visningar
2 gillar
|
Senaste inlägg
av NickeGbg
2026-06-21, 12:07
|
||
|
Startad av Kulfisk, 2021-10-03, 21:21
|
15 svar
1 204 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Kulfisk
2025-08-24, 13:59
|
||
|
Startad av Xerup, 2022-07-26, 12:01
|
104 svar
6 957 visningar
2 gillar
|
Senaste inlägg
av Xerup
2025-10-19, 20:04
|
Kommentera