Bygg styrpulpet med divinycell ? - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Bygg styrpulpet med divinycell ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Bygg styrpulpet med divinycell ?

    jag har tänkt bygga en styrkonsol till båten med hjälp av divinycell / sandwich konstruktionen. är det nån som har erfaren het av detta så kom gärna med tipps.



  • #2
    Har själv byggt en del i divinylcell..Det blir mycket starkt och stadigt..Den enda "nackdelen" är om man måste fästa saker som utsätts för påkänningar (genomgående bult)så krävs det en distans för att inte trycka ihop materialet..lätt fixat genom att kapa ett kopparrör av lämplig dimension, en hylsa, lika lång som tjockleken på plast-divyncellen-plasten och sedan trä i bulten i kopparröret och dra åt..för att motverka "sammanpressning" av den färdiga ytan....

    Kommentera


    • #3
      vilken tjocklek skulle ni rekommendera att köpa samt vart ? jag antar att det skiljer lite i kvallitet t.x om man köper från biltema eller från en riktig båt affär. Hur fungerar det sen när man ska lägga gelcoaten / toppcoaten penslar man på den när man plastat klart?
      Senast ändrad av daniel_hedemora; 2009-03-13, 22:54.

      Kommentera


      • #4
        Hmmm.. ska du bygga en styrpulpet förstår jag inte riktigt varför du ska blanda in cell materialet alls, känns bara som du gör det svårare faktiskt (men visst kan jag ha fel!)
        Bygg en passande låda av formplywood och gjut den inuti ta sedan bort plywood formen och snygga till den med topcoat eller båtfärger bra är att lägga in en bit vanlig plywood bakom där du monterar ratten.
        Ett sätt att kraftigt förstärka tunna plastytor är att plasta in kraftigt uppslipade plast rör av elektriker typ baktill sk. VP-rör på det sättet kan du lura plasten att den är avsevärt tjockare än den egentligen är ett bra sätt att förstärka gjutningen om det behövs.
        Topcoat kan du måla med vanlig pensel men ger väl inte direkt topp finish, på väl synliga grejor som styrpulpeter och liknande detaljer föredrar jag att måla men visst går det med topcoat
        Lycka till med bygget!
        Senast ändrad av TAMTAM; 2009-03-17, 16:20.
        I hate the smell of twostrokes in the morning, so do all in the harbour!

        Kommentera

        Foton

        Collapse

        Relaterat

        Collapse

        Ämnen Statistik Senaste inlägg
        Startad av Mikael, 2009-06-06, 21:18
        13 svar
        10 869 visningar
        0 gillar
        Senaste inlägg Xerup
        av Xerup
         
        Startad av robban8899, 2020-07-29, 08:33
        5 svar
        1 619 visningar
        0 gillar
        Senaste inlägg nivv
        av nivv
         
        Startad av stromquist, 2020-09-27, 16:04
        8 svar
        1 470 visningar
        7 gillar
        Senaste inlägg stromquist  
        Startad av Docboy82, 2025-04-26, 13:01
        2 svar
        277 visningar
        0 gillar
        Senaste inlägg brollann  
        Startad av gös-ta, 2025-05-07, 17:24
        6 svar
        645 visningar
        1 gilla
        Senaste inlägg gös-ta
        av gös-ta
         
        Arbetar...
        X