köpa elmotor - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

köpa elmotor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • köpa elmotor

    Tjena! Var till den närmsta fiskebutiken idag och kikade lite på elmotorer.. En Watersnake 30lbs gick för 1699kr är det ett bra pris? Sen enligt butiksägaren kunde man köra 10timmar med motorn förutsatt att man har ett bra batteri.. Stämmer det? Isåfall blir det att inhandla en elmotor inom snar framtid! Tack på förhand / Dennis

  • #2
    Inte särskillt billigt. Sen låter 30lbs lite klent. Köp minst en storlek större än du tänkt dig. Har du ett riktigt bra batteri klarar man lätt en heldag med både transport och lite fultrolling.

    Kommentera


    • #3
      http://www.ofc.nu/watersnake-fwt-34lb-p-122-c-153.aspx 34lbs för 1399:- inkl frakt. Har själv Watersnake 54lbs och är supernöjd.

      Om du ska kunna köra 10timmar med den där motorn så får du bara köra på 1'ans växel som drar 6.5amp i timmen.
      Men ska du trolla lite lätt så kan du säkert köra en 4timmar iaf på treans eller fyrans växel om du har ett batteri på 75ah.

      Kommentera


      • #4
        Om du är ute efter en lite mindre elmotor kan jag sälja en Minn-Kota Endura 30 C2 (nya modellen) för 1595:- ord. 1995:-

        MVH/Gimmy, Honda ATV Center
        [FONT="Verdana"]www.facebook.com/atvcenterfishingteam[/FONT]

        Kommentera


        • #5
          Köper helst nytt

          Men om vi säger 44lbs då? Klarar den 10 timmar?

          Kommentera


          • #6
            Ursprungligen postat av snusdennis Visa inlägg
            Köper helst nytt

            Men om vi säger 44lbs då? Klarar den 10 timmar?
            En elmotor på 44lbs kan utveckla högre effekt än en elmotor på 34lbs. Är det längre batteritid du är ute efter så får du köpa fler eller större batterier. Spana in wigglers produktkatalog för watersnake så ser du teknisk information om vilken effekt de båda motorerna utvecklar vid olika "växlar". http://www.wiggler.se/wiggler/elmotorer.pdf

            Kommentera


            • #7
              Ursprungligen postat av Gimmy Visa inlägg
              Om du är ute efter en lite mindre elmotor kan jag sälja en Minn-Kota Endura 30 C2 (nya modellen) för 1595:- ord. 1995:-

              MVH/Gimmy, Honda ATV Center
              Säljer du den privat eller med garanti ifrån Honda ATV Center?

              Kommentera


              • #8
                Säljs av jobbet, hade dom på kampanj på jakt & fiskemässan i höst och har ett antal kvar som säljs för mässpriset. Givetvis med full garanti från Comstedt. Var dock inte meningen att göra reklam i tråden, bara en rekommendation om en bra deal från mig som privatperson då det snackades Watersnake i samma storleksklass. Tycker personligen att Minn-Kota är en bättre motor till samma pengar i detta fall.

                MVH/Gimmy
                [FONT="Verdana"]www.facebook.com/atvcenterfishingteam[/FONT]

                Kommentera


                • #9
                  Tror 44lbs är ett måste nu när jag tänker efter.. Båten väger 170kg + 2 personer dvs ca 170-180kg. + 10kg packning.. Det jag är ute efter är att kunna köra många timmar trolling.. Och min bensinmotor som jag har drar 1l på 8km så det blir väldigt dyrt med den..

                  Kommentera


                  • #10
                    Har en Quintrex 390 dvs 3,90 lång, väger fulllastad ca 250kg. Kör med en Traxxis 55:a, kört med 40:a innan men tyckte det blev klent om man ska brassa på lite vid vertikalfiske/inbromsning.

                    Sen ligger inte allt på elmotorn... Batteriet är a och o... Tar du ett rent startbatteri är det konstruerat för att ge en ordentlig urladdning under kort tid, och sen återhämta sig snabbt. Ett fritidsbatteri är gjort för små strömuttag under lång tid. Dvs. ett 80ah fritidsbatteri av bra kvalitet är bättre än ett 100ah startbatteri, dvs du kör längre.

                    Använder mig av ett Banner RunningBull 95ah AGM batteri till mina elmotorer. Motsvarar ungefär ett 110ah syrebatteri. Tål att tiltas utan läckage och klarar djupa urladdningar och upprepad laddning. Kör min Powerdrive V2 55:a i trollingtakt en hel fiskedag utan problem.

                    Köp ej för liten elmotor och snåla inte med batteriet. Den dyraste elmotorn blir värdelös om man snålar för mycket på batteriet.

                    MVH/Gimmy
                    Senast ändrad av Gimmy; 2011-11-30, 15:23.
                    [FONT="Verdana"]www.facebook.com/atvcenterfishingteam[/FONT]

                    Kommentera

                    Foton

                    Collapse

                    Relaterat

                    Collapse

                    Ämnen Statistik Senaste inlägg
                    Startad av - cs-, 2025-11-14, 10:50
                    4 svar
                    406 visningar
                    0 gillar
                    Senaste inlägg - cs-
                    av - cs-
                     
                    Startad av Jappe, 2026-02-19, 10:53
                    12 svar
                    875 visningar
                    0 gillar
                    Senaste inlägg Cosmoz 08  
                    Startad av prstrand, 2026-08-24, 13:04
                    0 svar
                    153 visningar
                    0 gillar
                    Senaste inlägg prstrand  
                    Startad av Silver Fang, 2026-09-29, 20:09
                    2 svar
                    184 visningar
                    0 gillar
                    Senaste inlägg Silver Fang  
                    Arbetar...
                    X