Tafs till Gäddflugfiske - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Tafs till Gäddflugfiske

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • #21
    Ursprungligen postat av gädd-freak Visa inlägg
    Tackar tackar, får bli att inhandla lite och såklart lära sig att dänga iväg ordentligt
    Varsågod.

    Tips. Träna på en gräsmatta med en garn tott på tafsen. Helst med en instruktör närvarande. Ha glasögon av något slag på när du har flugan laddad och ska fiska.

    En vanlig fluga kan ställa till stora skador om den träffar ett öga. Och en tung Gädd fluga vill jag inte ens tänka på vad den kan ställa till med?

    Gräsmattan, är trots allt den bästa tränings platsen. Att träna vid fiske vattnet tar bara bort fokuset från kast tekniken.

    Lyssna med din lokala fiske klubb om kast kurs / instruktör? Garanterat den snabbaste vägen att lära sig kasta rätt och fortare.
    Senast ändrad av Jock Scott; 2012-05-16, 17:24.
    What a tourist terms a plague of insects, the fly fisher calls a great hatch.

    Kommentera


    • #22
      funkar det inte att köra en bit nylon med en "vanlig" 30 cm tafs som man har till spinnfiske?

      Kommentera


      • #23
        Hej!

        Njae, man bör iaf. ha 2 olika dimensioner tafs material ( Var av den bakre, grövsta delen längre än den främre) + wire till Gädd flug fisket. Annars, så får du ingen vidare sträckning på tafsen, utan snarare landar den som en kinesisk nudel på vattnet med risk för tafs trassel som följd.
        Senast ändrad av Jock Scott; 2012-05-16, 17:40.
        What a tourist terms a plague of insects, the fly fisher calls a great hatch.

        Kommentera


        • #24
          Ursprungligen postat av fillek Visa inlägg
          funkar det inte att köra en bit nylon med en "vanlig" 30 cm tafs som man har till spinnfiske?
          Funkar fint om den "vanliga tafsen" är tunn och lätt ( tex volfram ). Är ju korta tafsar och i regel tunga flugor det handlar om, så tapering är knappast nödvändig. Kör inte med taperat själv och det funkar fint. Viktigast är att ha en fluglina som är avsedd/taperad för att hantera stora tunga flugor och naturligtvis ett spö som klarar av linan

          Kommentera

          Foton

          Collapse

          Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

          Relaterat

          Collapse

          Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

          Arbetar...
          X