När ni fiskar öring/harr vilken lina använder ni mest är det flytande eller brukar ni ha en intermed, en sjunk och en flyt med er så ni fiskar av olika djup?
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Öringfiske med fluga
Collapse
X
-
flyt, alltid.A bad days fishing is better than a good day at work.
http://tenkarasverige.blogspot.com/
http://www.salmosalarfishing.se
-
-
Tja, det beror på många olika faktorer vilken lina som för tillfället kan användas.Ursprungligen postat av Trollsländan Visa inläggNär ni fiskar öring/harr vilken lina använder ni mest är det flytande eller brukar ni ha en intermed, en sjunk och en flyt med er så ni fiskar av olika djup?
Utgångslinan för harr och öringfisket är dock en bra flytlina och till den vanligtvis en jäkligt lång tafs.
Med den kan man fiska i de flesta strömmande vattendrag.
För själva harrfisket så behövs inget annat då harren stiger till en ytligt fiskad fluga (torris) helt fram på hösten strax innan isen lägger sig.
Men då det gäller öring kommer saken i ett annat läge. Tidpunkter då det kan vara fördelaktigt med sjunksnöret (och/eller intermediate) är bl.a vid följande tillfällen:
På blanka vatten (sjöar) kan en flyt vara förödande och bara skrämma fisk med sin stora skuggbild på botten. Här kan en Intermediate vara lösningen.
Under högvattensperioder, då älvar går flomstora. Sjunklina funkar bäst.
Tidigt under våren då vattnet fortfarande går kallt, under ca 7°C om inga kläckningar sker. Sjunklina funkar bäst
Under blåsiga, stormiga tillfällen och man behöver mat (fisk alltså) och är tvingad till at fiska. Då är det sjönt med en lina som inte hela tiden blåser upp i videbuskarna (har varit med om det). Sjunklina funkar bäst.
Eller då det är kraftig dimma över vattnet och i fjället. Då sker som oftast inga kläckningar och bottenfiske med sjunklina ger då resultat.
det här är mina egna erfarenheter. Andra kan ha andre erfarenheter men ingen regel uten undantag, heheheMvh Flodström
Flyfishing for salmon
Kommentera
Flytlinan täcker in allt normalt harr/öringfiske i fjällen enligt mig.
Kommentera