Hur svårt är det att kasta med glx-spöna.... man har ju hört så mycket om att sk. lyxspön har så snabb aktion att den inte passar medelmåttliga kastare? stämmer det där verkligen? Jag kastar åtminstone fina 20 meters kast med ett Guideline LPXe. Är GLX ett spö för mig?
Originally posted by Flugfiskarn Nån som fiskar med G-Loomis Forcelite GLX spöna?
Är det Flugfiskarns drömspö?
Hej hej
Personligen så tycker jag att dom inte är värda pengarna det finns betydligt mer prisvärda spön än gl glx. Visst sköna kast egenskaper men hellre ett handbyggt RLS än ett Gl GLX
Originally posted by natito Hur svårt är det att kasta med glx-spöna.... man har ju hört så mycket om att sk. lyxspön har så snabb aktion att den inte passar medelmåttliga kastare? stämmer det där verkligen? Jag kastar åtminstone fina 20 meters kast med ett Guideline LPXe. Är GLX ett spö för mig?
Det är så att ett spö med en snabb aktion kräver mer av kastaren många hatar Loop men ett blueline är ett spö som är mer förlåtande det är bättre att köpa ett dyrt spö när man har kommit så långt att man är nöjd med sin kast teknik och kan bemästa längd och precision och köpa ett spö efter behov. Det finns ett märke som inte är direkt känt men som heter RLS som byggs i sverige grymt sköna spön och du får mycket mer för pengarna än vad du får för ett glx. Vill du annars lägga stora pengarna på ett spö så är streamdance ett mer lämpligt spö för flugfiskaren som inte har den bästa kasttekniken och kan bemästra tekninken på ett bra sätt.
I såna stunder då fisket bygger på att man ser flugan eller tafsspetsen, är det någon vits med ett superlångkastande spö då? Får man inte problem med att se vad som händer där allra längst borta? Kan det bli så att mothugget, om ett sånt behövs, sätts in vid fel tillfälle därför att man planterat sin fluga för långt ut i periferin.
Kommentera