Tackel till bottenmete - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Tackel till bottenmete

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Tackel till bottenmete

    Här har jag gjort ett glidande tackel till bottenmete.

    Jag satte en beteslås i slutet av huvudlinan. Glidpärlan stoppas mot den och jag kände att jag då inte behövde någon annat stopp. Med beteslåset kan jag koppla bort själva tacklet snabbt och byta till något annat om jag behöver det. Det dumma är att jag måste klippa i huvudlinan när jag ska bort med glidpärlan när jag ska använda spöet till annat än bottenmete. Kanske det räcker att fästa huvudlinan direkt i lekandet som sitter på tacklet. Glidpärlan kommer iaf att stoppas mot den också.

    Ser ni några andra brister som jag måste tänka på eller är det bra glidande tackel?

    Click image for larger version

Name:	DSC00287.JPG
Views:	1
Size:	490,0 KB
ID:	1809007

  • #2
    Det är absolut inget fel i det du kör och självklart funkar det. Dock är jag tveksam till att ha ett beteslås på en sån här rigg. Risken att missa napp är stor. Själv så sätter jag på den glidande tyngden på huvudlinan sen en gummipärla och till slut ett lekande. På kroktafsen har jag bara en ögla på som jag trär i lekandet. Då är det tight hela vägen. Det är viktigt att man trär det hela rätt. Annars skapar man svagheter i kroktafsen. Lekandet skall träs i kroktafsens öga sedan drar man kroken igenom ögat på lekandet. Med mitt förslag får man dock göra nytt öga på kroktafsen men jag använder sällan en kroktafs mer än 2-3 fiskar så ett byte görs ofta. Kör man klena dimensioner på kroktafsen brukar den ta mycket stryk och krulla sig så småningom. Krokarna återanvänder jag självklart. Huvudlina blir man alltid av med. Men det är bara 2-3cm vid borttagandet. Detta kommer man aldrig undan.

    Kommentera


    • #3
      Så man kan säga i det stora hela att du tar bort beteslåset och trär en kula som du sa istället och fäster huvudlinan i lekandet som sitter på min krokstafs. Kulan fungerar då som stoppet för sänket?

      Kommentera


      • #4
        Jajjemen!

        Kolla andra inlägget i denna tråden så ser du en bra bild.
        http://www.fiskesnack.com/forum/show...C3%B6r-abborre!
        Senast ändrad av martin80; 2012-02-20, 17:29.

        Kommentera


        • #5
          Vad ska du fiska? Mört, abborre eller gädda?

          Kommentera

          Foton

          Collapse

          Relaterat

          Collapse

          Ämnen Statistik Senaste inlägg
          Startad av Sir Fish-a-lot, 2011-06-08, 23:13
          113 svar
          18 422 visningar
          0 gillar
          Senaste inlägg -martin-  
          Startad av -martin-, 2013-08-08, 17:59
          31 svar
          6 821 visningar
          9 gillar
          Senaste inlägg -martin-  
          Startad av kenwald, 2023-07-03, 16:00
          10 svar
          900 visningar
          0 gillar
          Senaste inlägg Backslag  
          Startad av abe, 2023-07-23, 13:04
          15 svar
          846 visningar
          0 gillar
          Senaste inlägg Nila
          av Nila
           
          Startad av jimmy85, 2024-03-17, 10:31
          2 svar
          285 visningar
          0 gillar
          Senaste inlägg jimmy85
          av jimmy85
           
          Arbetar...