Tips för fångst - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Tips för fångst

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Tips för fångst

    Hejsan ! har precis lagt i båten i mälaren vid hässelby. va ute en sväng i dag 4 stycken fick 1 enda gädda på 1 kilo. va samma sak förra sommaren brukade va ute 3 gånger i veckan brukade max få 2 gäddor om dan. på cirka 5 rimmars fiskande. undrar om jag o min kompis gör något fel när vi fiskar vad ska man ha för grejer har provat zalt wobblers Sand viper. tror jag dom heter skulle va skönt om någon här kunde ge nått bra tips på bete samt färg på det o tips hur det skall användas för fångst ! gillar att fiska men fisken gillar inte mig värkar det som !

  • #2
    Ett utav de beten som gett mest fisk i mälaren har för mig varit Bomber 16A färg LEF 1. Pröva att fiska helt tvärtom eller annorlunda till det du gör nu. Om du brukar fiska mitt på dagen pröva istället mornar eller kvällar. Grynnor är heta platser på sommaren och har du ett rekolod försök hitta betesfiskstimm.

    Det bästa tipset är nog att inte fastna vid ett visst mönster, nya platser, nya tider, och nya beten tills det börjar rulla på

    Kommentera

    Foton

    Collapse

    Relaterat

    Collapse

    Ämnen Statistik Senaste inlägg
    Startad av daikai1, 2013-08-09, 18:02
    1 689 svar
    369 482 visningar
    0 gillar
    Senaste inlägg Westley Richard  
    Startad av daikai1, 2016-07-08, 19:30
    77 svar
    15 827 visningar
    0 gillar
    Senaste inlägg .art
    av .art
     
    Startad av Benjamin S, 2021-04-20, 11:10
    866 svar
    77 194 visningar
    6 gillar
    Senaste inlägg mrfisker  
    Startad av Sajmen, 2021-08-28, 17:30
    11 svar
    808 visningar
    0 gillar
    Senaste inlägg Zionnoiz  
    Startad av kenwald, 2024-08-06, 19:11
    12 svar
    835 visningar
    0 gillar
    Senaste inlägg efc__
    av efc__
     
    Arbetar...
    X