Tänkte byta lina på jerkrullen, så någon som har erfarenhet av denna flätlinan? vad som är bra dåligt om man jämför med Power pro?
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
CWC Strike Wire
Collapse
X
-
Strike Wire verkar vara jämnare i kvaliteten men jag upplever det som linan suger mer vatten än PP. Mitt tips är att vänta tills i vår och köpa Strike Wire Extreme som känns riktigt bra. Man fick ett prov på den i 0.36 på Värtan Cup och jag har kört med den sen dess. Bästa flätlinan jag testat.
-
Har kört den "strike Wire" linan du talade om, tror kanske jag fick ett måndags ex eller så hade ja taskiga spöringar! Jag har kastat bort många beten iaf!
Nu kör jag med "Stren Super Braid 0,35" har funkat jätte bra, inga problem alls! Jätte smidig att kasta med osv.
Annars skulle jag lägga mina pengar på "Tuff Line" som min vän har, verkar vara en relativt billig men mycket kompetent lina!Där alla tänker lika tänker ingen särskilt mycket!
Kommentera
-
Jag har testat 0,25 strike wire och tycker inte om den. Fick problem på första turen, den fläktes på något sätt upp så man kunde dra av det yttre lagret så det bara blev trådar kvar under. Den färgar även av sig väldigt mycket. Jag har nu precis en kastlängd kvar på rulle precis som innan den fisketuren fast då efter 2 år med power pro. Jag kör power pro på alla mina rullar nu och har aldrig haft problem med dem.
/SF
Kommentera
-
Det verkar som om flera av flätlinorna helt enkelt har ojämn kvalitet. Jag har kört mycket med PP utan problem men råkade ut för en "måndagslina" som hade som små klumpar med ojämna mellanrum på linan där den gick av väldigt lätt.Ursprungligen postat av storfäskarn Visa inläggJag har testat 0,25 strike wire och tycker inte om den. Fick problem på första turen, den fläktes på något sätt upp så man kunde dra av det yttre lagret så det bara blev trådar kvar under. Den färgar även av sig väldigt mycket. Jag har nu precis en kastlängd kvar på rulle precis som innan den fisketuren fast då efter 2 år med power pro. Jag kör power pro på alla mina rullar nu och har aldrig haft problem med dem.
/SF
Däremot har jag inte haft kvalitetsproblem med andra linor.
Felet som i varjefall jag gör är jag inte orkar gå och reklamera en felaktig lina utan jag köper en annan sort istället. Det är naturligtvis smartare att lämna tillbaka skiten så tillverkarna får veta när de missat.
Kommentera
-
Jag har Strike Wire och den har funkat kanon ! linan har aldrig gått av för mig.
Men jag har en kompis som har samma lina och han är väldigt missnöjd med sin, den har gått av flera gånger men speciellt vid just overrun och nu när han undersökt linan så kan han se små små klumpar i linan, det måste vara ett måndags exemplar.
Kommentera
-
Varför ska man hålla på och byta märke på linan hela tiden...går det mode i linor? Har man en man är nöjd med så finns det väl ingen anledning att byta?
KG, du verkar ju har testat en uppsjö olika...har du inte hittat ngn du trivs med?12 hours
1,440 casts
2 followers
1 strike
DAMN!, I hope it's this good again tomorrow.
Kommentera
Foton
Collapse
-
Svar till Den stora tråden om finesse abborreav FlexNästan Hyffsad Borre...1 Foto
-
Kanal: Spinnfiske - Allmänt
2026-06-28, 21:12 -
-
Svar till Den stora tråden om finesse abborreav FlexHyffsad Borre 800gr1 Foto
-
Kanal: Spinnfiske - Allmänt
2026-06-23, 10:35 -
-
Svar till Den stora tråden om finesse abborreav FlexHyffsad Borre 800gr1 Foto
-
Kanal: Spinnfiske - Allmänt
2026-04-29, 14:13 -
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av daikai1, 2013-08-09, 18:02
|
1 690 svar
375 866 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av TiSo
2026-05-19, 18:19
|
||
|
Startad av daikai1, 2016-07-08, 19:30
|
84 svar
16 409 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Paddan1000
2026-08-23, 08:41
|
||
|
Startad av WeededSix, 2020-08-17, 19:33
|
16 svar
2 362 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av LordDan
2026-06-22, 06:33
|
||
|
Startad av Benjamin S, 2021-04-20, 11:10
|
876 svar
81 867 visningar
6 gillar
|
Senaste inlägg
av Flex
2026-07-29, 07:51
|
||
|
Startad av tidanfly, 2024-03-10, 09:58
|
5 svar
1 117 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Shifts
2026-08-29, 19:21
|
Kommentera