problem med flugbindning igen !!! - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

problem med flugbindning igen !!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • problem med flugbindning igen !!!

    Ja nu har man samma problem med flugbindandet igen som man hade för ett tag sedan. Håller på och binder lite gäddflugor och flugor för HÖ, mest streamers jag problem med. Modellerna och varianterna man gjort fram tills nu är jag inte nöjd med. Är inte jag nöjd så fiskar jag inte med flugan och alla vet att har man en fluga på tafsen man tror på så fiskar man bättre.

    Hittade en väldigt bra SBS på nätet på en liten streamer, enkel att binda och ser riktigt bra ut. Kolla länken, som sagt inte mitt mönster.

    http://flugfiske-stig.blogspot.com/2...epoxy-sbs.html

    Så nu efterlyser jag diverse material som ni tycker fungerar bäst för fisk imitationer. Har själv hittat ett par saker som jag skall beställa. Fishskulls och wing ´n flash (som användes till ovan nämnda fluga). Men skulle behöva material som är bra att jobba med när man kommer upp i storleken på flugorna.

    länk till fishskull http://flymenfishingcompany.org/prod...ts/fish-skull/

    Flash material har jag redan till gäddflugorna, men storleken mellan gäddfluga och streamer för klass 5 har jag inte klurat ut vad jag ska använda
    Senast ändrad av mojoman; 2012-09-21, 06:32.
    FLUGA: Fjällröding 1.5kg / Öring 0.8kg / Harr 1.5kg / Regnbåge 1.72kg / Gädda 6.84kg
    SPINN: Gädda 6,5kg / ?kg Abborre / ?kg Gös

    Min blogg http://mojosfiske.blogspot.com/

  • #2
    Gädda - flashmaterial och kötta på. Kanske binda upp kropparna med bucktail.

    Mindre streamers - Naturliga material tycker jag är bäst. Men absolut bäst är det att blanda naturliga material med lite syntet. Marabou, bucktail, tupp, zonker + wing and flash och några strån flashabou här och där.

    Tycker egentligen inte man behöver så mycket mer för att skapa fiskimitationer.
    http://www.silverbums.com

    Kommentera


    • #3
      Tips på en fluga som funkar på de flesta rov fiskar:



      Bara att anpassa storleken efter den fisk art man ska fiska? Jag har självt knipit ett antal fina HÖ och ett par Laxar på en sådan med svart "rygg" med några få bucktail strån i blått högst upp. Typ Sill färgad.

      Vi brukade i fiske kompis gänget kalla den för " Dunder kräket" Eller " Rapala flugan" Det senare efter deras fina wobblers.
      Senast ändrad av Jock Scott; 2012-09-21, 09:36.
      What a tourist terms a plague of insects, the fly fisher calls a great hatch.

      Kommentera


      • #4
        blir och exprimentera med wing n flash, marabou och flashabou samt fishskulls på det, får väl se vad det blir för resultat av det hela

        Gäddflugor spelar nog inge större roll hur de ser ut bara glitrar och svajar fint i vattnet så hugger den om den är hungrig, om den inte hugger får byta till skrikiga färger och reta den till hugg =D
        FLUGA: Fjällröding 1.5kg / Öring 0.8kg / Harr 1.5kg / Regnbåge 1.72kg / Gädda 6.84kg
        SPINN: Gädda 6,5kg / ?kg Abborre / ?kg Gös

        Min blogg http://mojosfiske.blogspot.com/

        Kommentera


        • #5
          Ja, Gädd flugorna behöver ju inte vara några under av natur trogenhet precis. Som du säger, gången på flugan är viktigare. Har en dansk Gädd flugfiske dvd. Där killen binder enkla, chenille kroppade flugor med en fet marabou vinge och med några strån flash inbakade i. Inte ens ögon på flugorna använde han. Och han verkade få bra med fisk på dem.
          Senast ändrad av Jock Scott; 2012-09-21, 10:52.
          What a tourist terms a plague of insects, the fly fisher calls a great hatch.

          Kommentera


          • #6
            "rapala flugan" blir nog en riktig kanon fluga med lite modifieringar. Sätta dit en fishskull på den där så är det en klockren kandidat
            FLUGA: Fjällröding 1.5kg / Öring 0.8kg / Harr 1.5kg / Regnbåge 1.72kg / Gädda 6.84kg
            SPINN: Gädda 6,5kg / ?kg Abborre / ?kg Gös

            Min blogg http://mojosfiske.blogspot.com/

            Kommentera


            • #7
              Det tror jag med.

              Du får väl lägga upp ett foto sedan när du har moddat klart.
              What a tourist terms a plague of insects, the fly fisher calls a great hatch.

              Kommentera

              Foton

              Collapse

              Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

              Relaterat

              Collapse

              Ämnen Statistik Senaste inlägg
              Startad av Jock Scott, 2011-09-18, 11:40
              1 svar
              1 320 visningar
              0 gillar
              Senaste inlägg SharkGirl  
              Arbetar...
              X