behöver lite ifo om hur man knyter en långrev - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

behöver lite ifo om hur man knyter en långrev

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • behöver lite ifo om hur man knyter en långrev

    Hej på er alla glada fiske dyrkare!

    Jag är en glad prick som vill knyta mig en långrev men har inte hittat nått bar ställe att inhämta information om hur man gör än långrev tips knep och råd om vad man ska använda för typ av lina, krok, etc hur man setter sängen och dylikt.

    Lite om mig jag är dyslektiker och har svårt att traggla mig igenom tusentals textrader der med blir det väldigt tunt att hitta de info jag letar efter jag är helt övertygad att det finns här ute på nätet.

    Jag skulle bli super glad om det fans någon som kunde ge mig info vart jag ska kolla så som sidor eller rent av sitter inne med kunskapen hur man går till väga.
    Jag skulle också var väldigt tack sam om man kunde sända mig infot eller lösningen på min mail och märka den långrevs info!

    Tack på förhand alla vänliga fiske dyrkare.
    Mvh Peter alias Joker
    Bra att veta om mig är att jag är dyslektiker !

  • #2
    Kan ingenting om långrev, men välkommen till fiskesnack i alla fall!

    Kommentera


    • #3
      Och vad för fel är det i att fiska sin egen mat? Eller är det bättre att köpa den på ICA?

      Använd en lite grövre spunnen lina som huvudrev och en aningen tunnare som tafs. gör i ordning tafsarna först med krok i ena änden och en ögla i andra. Ca 0,5 m är lagom. Sedan sätter du fast tafsarna på huvudreven genom att göra dubbelt halvslag och dra igenom tafsens ögla i halvslaget - trä igenom kroken genom öglan - dra åt. 3 m mellan tafsarna.

      Kommentera


      • #4
        Jag fick en gång rådet av en känd metare att vill du undersöka vad som finns att meta på i en sjö så lägg ut en långrev.

        Jag har aldrig tillverkat en sån men nånting i den här stilen skulle jag knyta.

        Det blå är huvudlinan. Det röda tafsen. Jag tror det ska hålla om man drar åt ordentligt.
        Bifogade filer
        Må vi alla ha ett intressant fiske!

        Kommentera


        • #5
          MangeM skriver

          1. Leta reda på en tjock balk att hänga linan i.
          2. 2. Knyt en hangman-knut på det grova rep du använder.
          3. 3. Ta en pall, ställ dig på den och fäst repet runt halsen.
          4. 4. Fundera om det är sportfiske eller köttfiske som är din hobby.

          Hehe Tack för rådet.

          Men jag är inte ute efter att ta upp maxi malt med fisk jag vill bara se till att ta upp lite ål i mindre utsträckning om det vore så att jag vill ha jätte fångster så skulle jag använda mig av dyna mitt. Sen så är det väll bra att det råder della de meningar om vad man ska göra och vad som kallas för sport fiske. Jag skulle aldrig komma på tanken att knalla in i en butik och köpa en långrev som absolut är det enklaste jag är ute efter att skapa red den själv och använda den vid mycket få tillfällen det kallar inte jag köttmarknad. Men jag har också föl full förståelse att man blir lite irriterad över dom som missbrukar användningen av nätt och långrev och alt vad det nu finns för till hyggen. Jag använder mitt kast spö till att fiska de fiskar gag kan med den utrustningen men att sätta sig och försöka plocka upp en eller ett par ålar på boten mete nä då köper jag den hällre i butiken.

          Jag kanske ska testa att sänka ner en häng snara i vattnet och sita och vakta på att ålen ska komma dit och sin dra åt snarat snappt som blixten de är väll spel på lika villkor hehe

          Stizo skriver

          Kan ingenting om långrev, men välkommen till fiskesnack i alla fall!


          Tack för det.
          Det är lika kul även fast man kanske klivet i klaveret tror märkte att det inte var så bra att fråga om den typen av råd men har man så har man och man får väl förklara sig efter bästa förmåga hehe.
          Bra att veta om mig är att jag är dyslektiker !

          Kommentera


          • #6
            Tack för de rådet BeBest ska lägga det på minnet
            Bra att veta om mig är att jag är dyslektiker !

            Kommentera


            • #7
              Tackar och buggar kajo för att du tar mig i försvar eller rent av talar om din åsikt
              Bra att veta om mig är att jag är dyslektiker !

              Kommentera


              • #8
                Blev lite små arg igår kväll när 3 pers i en båt lägger 4 nät som är säkert 5 meter långa st och lägger dom på ett ställe med bra abborrefiske, ett gäddlek ställe, ett ställe mellan 3 konstgjorda göslekplatser och den sista utanför en lång stor vass * kan det inte räcka med ett nät?? måste vara en fattig/ hungrig famlij men dom hade tydligen råd men stor hus vid vattnet + mindre båthus + buster båt
                Abborre 1230g, Bergsimpa, Björkna, Bleka 2.5kg, Braxen 2.3kg, Gråsej 5.0kg, Gädda 12.0kg, Gös 2.95kg, Havskatt, Havsöring 3.0kg, Hälleflundra 73cm, Id 1.65kg, insjööring 1.5kg, Knaggrocka 5.9kg, Knot, Kolmule, Krabba, Kräfta, Kungsfisk 1.0kg, Lake 820g, Lubb, Löja, Mört, Nors, Regnbåge 3.8kg, Ruda 1.5kg, Sandskädda, Sarv 9hg, Sill, Snorgärs, Spigg, Stäm, Sutare 2.48kg, Torsk 8.0kg, Vimma, Ål 1.65kg.

                Kommentera


                • #9
                  Jo det är sant att folk missbrukar den typen av fiske
                  Men vad jag är ute efter är att ta upp lite ål och kanske en och annan fisk det jag inte kan göra av med släpper jag till backa om det är möjligt sen så är det så att jag skulle nog aldrig komma på tanken att lägga nät själv men jag har vis förståelse för dom som läger ett och annat nät och som inte missbrukar rätten man har till att göra det.
                  Bra att veta om mig är att jag är dyslektiker !

                  Kommentera


                  • #10
                    Jag tog bort MangeM´s kommentar för att jag tyckte den var opassande!

                    Kommentera

                    Foton

                    Collapse

                    Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

                    Relaterat

                    Collapse

                    Ämnen Statistik Senaste inlägg
                    Startad av BeBest, 2004-08-27, 19:52
                    11 svar
                    1 440 visningar
                    0 gillar
                    Senaste inlägg Mathias 70  
                    Startad av Usling, 2016-11-11, 09:56
                    259 svar
                    88 052 visningar
                    0 gillar
                    Senaste inlägg Usling
                    av Usling
                     
                    Startad av fytric, 2024-06-14, 07:15
                    7 svar
                    1 175 visningar
                    0 gillar
                    Senaste inlägg Team Colibri  
                    Startad av anteman, 2025-06-09, 19:44
                    10 svar
                    415 visningar
                    0 gillar
                    Senaste inlägg Backslag  
                    Startad av joherik, 2025-12-05, 11:29
                    1 svar
                    244 visningar
                    0 gillar
                    Senaste inlägg Sundström76  
                    Arbetar...
                    X