Thailandsfiske - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Thailandsfiske

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Hej igen från Jims Fiske i Khaolak.
    Det har varit skitdåligt fiske nu över en veckas tid och på fredag så kunde vi gå ut för första gången på över en vecka ut till bojarna och jag fick 4 dorado och Lennart gick ut på lördag och tog en Kingmakrill på 9,4 kg samt 2 fina dorados så vi tänkte att nu släpper men idag måndag när vi gick ut så började blåsten igen så när vi kom ut till den första bojen så var det bara att vända inåt igen och bara trolla upp och ned efter kusten igen tyvärr utan resultat. Lennart fick en fisk som inte var mycket större än wobblern så han slapp nollan idag. men i morgon så ska jag ut med Lloyd från Barsele och alla ni som känner till Barsele vet att dom nöjer sig inte med småfisk så vi får se vd som händer då.
    Tillsvidare
    harebra
    Lasse

    Kommentera


    • Ja inte blev det väl någon höjdare därute idag när det gällde fisket men Ingemar fick 2 dorado där den största var på ca 4 kg men annars var det stendött ,men vädret / vågorna var bra och enl Thai och vädergudarna så ska det bli bättre nu, det har till och med varit så dåligt att speedbåtarna till similan var tvungna att vända en dag och det har jag aldrig varit med om. imorgon går vi ut med bägge båtarna och vi får se vad som händer då.
      Tills imorgon
      Harebra
      Lasse

      Kommentera


      • Hej Vi möttes av höga vågor när vi kom ut idag så när en tuna högg så la vi inte märke till det utan jag tyckte att det inte stämde att wobblers uppförde sig inte som den skulle. sen ute vid första bojen så kom det 4 hugg som slapp och inte förrän vid 6 bojen fick Johan en Dorado på 3.2 kg och sen blev det hemfärd (det tyckte Åsa var bra för hon njöt inte av denna fisketur utan höll sig fast för att inte åka av båten) men efter 2 sjösjukepiller så gick det lite bättre och sen när vi skulle byta wobbler tillgrundare så högg en baracuda på 3,2 kg så med 3 fiskar mot Lennarts 1 st dorado på 5,6 kg så är 3 flera än 1 och jag blev 20 bth rikare.
        imorgon så går Lennart ut med 2 killar som gör sin tredje tur på en vecka och jag åker till fiskeaffären och handlar lite.
        Tillsdess
        Harebra
        Lasse

        Kommentera


        • Hej igen.
          Imorse när jag åkte till Tablamu för att köpa fiskegrejer så blåste det så att man nästan stannade av på vägen så jag smsade till Lennartsom gått ut kl 08.00 och frågade hur det var därute på havet och fick till svar nästan spegelblankt och en Kingmakrill på 7,6 kg och sen så kom dom in kl 14,00 för det började blåsa upp ganska bra därute vid 12 tiden så det var bara att gå in igen ,inge roligt med 1,5 metersvågor där ute men 1fisk fick dom i alla fall ledigt imorgon för oss båda men Jom går ut med 2tyskar som har varit med många gånger så dom vill vara ensamma på båten.
          Tillsvidare
          Harebra
          Lasse

          Kommentera


          • Hej igen från Jims fiske
            I fredags så gick Jom ut med 2 tyskar och dom kom nollade inte ett napp på hela dan.
            i lördag så gick Lennart ut med en svensk kille och kom in med 2 dorado ,men tappade hela 11 hugg därute däribland en Kingmakrill just vid båten, så när jag gick ut med 3 svenskar så tänkte jag att nu j-----r tar vi dom , efeter 1 timma så högg det på den röd/svarta wobbler och när Kingmakrillen kom in till båten och Poo skulle ta den med huggkroken så missade han och fisken gjorde en rusning och gick loss och när vi tog upp wobblern så satt där ett öga det var den fisken ,sen gick vi till flera bojar utan att det hände något ,men sen vid en boj så högg en kingmakrill på 5 kg som kom upp och vi såg flra fiskar men inga som ville hugga så det blev en fisk i alla fall ,imorgon är Jom ute med en tysk (Fritz) och Lennart ska på snorklingstur med några vänner och jag väntar på några vänner från Storuman som ska koma imorgon, sen har vi några dagar bokade nästa vecka så vi får se vad som händer då.
            Tillsdess
            Harebra
            Lasse

            Kommentera


            • hej igen från Jims Fiske.
              I fredags så gick Jom ut med 2 tyskar och inte ett napp på hela dagen, och i lördag så gick Lennart ut med en Svensk kille och fick 2 dorado och tappade hela 11 hugg så när jag gick ut idag så tänket jag att nu är dom på hugget ,men tji fick jag efter en timma så högg en Kingmakrill som vi fick in ända till båten men när Poo skulle hugga den så gjorde den en sista rusning och gick loss och när vi tog upp wobblern så satt där ett öga från fisken, men sen vid en boj så fick vi en kingmakrill på 5 kg och det var allt, vi såg flera dorados men dom var inte på hugget. .
              imorgon så är jag ledig och ska träffa några storumanbor som ska vara här en vecka, och Lennart ska på snorklingstur med några vänner och Jom ska ut med Fritz (tysk) så vi får se vad som händer då.
              Tillsdess
              Harebra
              Lasse

              Kommentera


              • hej igen från Jims fiske
                Det är lite problem med interneten ibland ,man skriver och när man sko posta så hoppar att bara bort och man får börja om igen men nu så försöker jag igen
                Igår så gick vi ut med 2 båtar med Danskar på båda båtarna och det blev riktigt skitfiske ,vi kom ut till första bojen och det kokade med dorados där men bara ett enda hugg så vi fortsatte vidare och så satte oss vid en boj där vi bottemetade lite grann och fick lite småfisk, lennars båt fick 2 hugg och sen fick dom problem med båten ,dom tappade rodret så deras hemfärd tog mer än en timma längre än vanligt men dom blev också utan fisk. nu är vi lediga idag och nästa bokning är på fradag så vi får se vad som händer då.
                Tillsdess
                Harebra
                Lasse

                Kommentera


                • Tjena Linge.

                  Skicka mig ett mail till min grundfors-adress, minns inte din nya mailadress.

                  Mats

                  Kommentera


                  • Hej igen från Jims fiske.
                    Igår når jag åkte hem 17.00 så stod Juan vid den lilla floden och väntade på att blåsten skulle få vattnet att stiga så att dom fick ut den mindre båten som dom tog in i onsdags för att laga rodret för fiske på måndag morgon, jag har aldrig varit med om så lågt vatten någonsin under mina 6 år här nere, och det gick tydligen bra för båda båtarna var klara för fiske idag. Jag gick ut med Stefan och sonen Oskar och en annnan kille Conny på min båt och vi tröskade boj efter boj innan vi fick första hugget vid boj nr 7 där vi fick 1 dorado och sen hade vi 3 hugg till och det var allt, sen fick Fritz och Lothar (tyskar ) på den andra båten 2 Kingmakrillar och en Dorado så det blev inga nollor den här dagen, en Thaikille sa att han skulle ta med sig ett gevär och skjuta alla dorados han såg men som inte ville hugga ,så det är som dom senaste veckorna ,vi ser dom men dom vill inte hugga,men vi får se vad som händer imorgon då kommer Johnny ned från BaanLuk med 4 grabbar och dom vill ha fisk, så det är bara att vässa krokarna och hoppas på det bästa.
                    Tillsdess
                    Harebra
                    Lasse

                    Kommentera


                    • Hej igen från Jims fiske
                      Ja kom det gjorde dom Johnny och Bobby och 3 grabbar till och vi gick ut och efter en timme så högg det men vi fick bara upp en skinnslamsa av en Kingmakrill (dom missar som oftast och krokarna sitter bara i skinnet) sen vid en boj så högg det igen och vi var inte med på detta utan när jag tar upp den röd/svarta wobblern så ser jag 2 kraftiga bitmärken ,sen högg det 3 ggr på bläckfikarna och 1 gång på småfisk och det var allt så vi får se vad som händer imorgon.
                      Tillsdess
                      Harebra
                      Lasse

                      Kommentera

                      Foton

                      Collapse

                      Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

                      Relaterat

                      Collapse

                      Ämnen Statistik Senaste inlägg
                      Startad av Hornswoggle, 2024-06-22, 11:38
                      2 svar
                      816 visningar
                      0 gillar
                      Senaste inlägg marryjoy63  
                      Startad av Mathias 70, 2025-09-24, 15:35
                      2 svar
                      458 visningar
                      3 gillar
                      Senaste inlägg HarpoonMan  
                      Startad av _pitch, 2026-07-26, 09:46
                      6 svar
                      443 visningar
                      0 gillar
                      Senaste inlägg Shifts
                      av Shifts
                       
                      Arbetar...
                      X