Poppers är ju underbara... - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Poppers är ju underbara...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • #41
    Haha en av alla mina skitters fick se slutet igår..... Hahaha Gäddan bet tag i den så den sprack hohohoh
    Vilken attack
    Behöver köpa 2 nya för jag hade 2 av samma färg men båda blev mer eller mindra slaktade igår hehe

    Kommentera


    • #42
      Ursprungligen postat av CX Visa inlägg
      Tænker du mon ikke på denne fra Berkley?

      http://www.tacklewarehouse.com/descp...KLEY-BPBD.html
      Jo, precis! Det e den jag menar! Abborrfiskare borde prova den också! Men kom ihåg att använda en så tunn tafs som möjligt så att vikten inte får jiggen att gå under vattnet. Den ska "slingra" lite som en simmande snok.
      sigpic

      Kommentera


      • #43
        Ursprungligen postat av DanielLarsson Visa inlägg
        Svar till första inlägget:
        Detsamma hände mig körde med en Abu Tormentor sjunkande (färg H-tiger). Linan hade lagt sig på kroken så den sjunkande wobblern flöt på ytan. Upp hoppar en enkilos gädda och missar draget med centimetrar. Blev skakig i flera minuter.
        Så jag införskaffade mig en Storm Chug Bug (Som alltså går precis på ytan) och hoppas den funkar bra.
        Chug Bug går väl som popper, på ytan?

        - Glöm aldrig att du är helt unik. Precis som alla andra.

        Kommentera


        • #44
          Man är Inte Tvingad Att Använda Poppers För Att Få Abborre. Går Lika Bra Med En Gammal Meppsspinnare. Det Som Fiske Hugger På För Dagen är Alltid Bäst. Fast Visst är Det Kul När Det Nappar På Poppers.
          Kan ge lite tips om abborrfiske och göstrolling.

          Kommentera


          • #45
            vilken/vilka färg/färger rekommenderas?

            Kommentera


            • #46
              Gäddorna bara seglar upp med poppers nu..... Om man väl tar sig ut på sjön (kolla fotoalbum/humor) hoho
              Men ännu så länge inga större vikter på dom.... Nån natt med minusgrader sen kan man börja se sig om o höjja PB:t.... Fast d vete tusan om man klarar med popper.... tyngsta gäddan på popper..... nån som har en aning?

              Kommentera


              • #47
                Hur går det med popper i rinnande vatten, som åar och sånt? blev lite sugen nu :p Har liksom en abborr å några hundra meter härifrån

                Kommentera


                • #48
                  Ursprungligen postat av simzeck Visa inlägg
                  Hur går det med popper i rinnande vatten, som åar och sånt? blev lite sugen nu :p Har liksom en abborr å några hundra meter härifrån
                  Går bra.

                  Sen är ju popper ett "sommardrag/varmvattendrag" om du frågar mig. Självklart kan en fet gå upp och klippa poppern i februari oxå. Men chanserna ökar drastiskt när vattnet är lite uppvärmt och fisken är mer aktiv.
                  http://www.silverbums.com

                  Kommentera


                  • #49
                    Ursprungligen postat av Infuscatus Visa inlägg
                    Har länge dragit mig för att använda poppers, har haft en ensam stackare ligga i fiskelådan ett bra tag utan att ens fått en andra blick av mig, har bara inte kännts som om de skulle funka, jag har ju fått så bra på spinnare och jiggar där jag brukar hålla till, så de har inte blivit av, fattade inte ens varför jag köpte den.

                    Men förra veckan så fick jag för mig att sätta på den på änden av linan och körde ett par kast, testade tekniken en kompis lärde mig, 2 snabba ryck, vänta... 2 snabab ryck vänta... upprepa. Och på första kastet med den kommer en mindre gädda 1-1.5kg med en j***a fart undeifrån, hoppar upp men missar poppern och jag överdriver inte när jag säger att den var nog nära metern upp i luften, bara några meter från båten. Är själv inte så jätteerfaren fikare, så dedär var ett spektakulärt hugg för mina ögon. Ett andra kast, han slänger sig upp igen, denna gång bara ett par decimeter, men ändå en riktigt rolig syn, och han sitter. jag får 4 sådana hugg denna kväll, varav en landas en tappas (sambon var sen med håven) och 2 st missar. Men fler poppers ska inhandlas i andra färger, för roligare gäddfiske har jag inte haft sen jag fick min första gädda tror jag =)

                    Nytt favoritbete, helt klart..

                    NO shit sherlock

                    Popper är det enda förutom jigg jag fiskar med på sommarn

                    Kommentera

                    Foton

                    Collapse

                    Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

                    Relaterat

                    Collapse

                    Ämnen Statistik Senaste inlägg
                    Startad av Hornswoggle, 2024-06-22, 11:38
                    2 svar
                    822 visningar
                    0 gillar
                    Senaste inlägg marryjoy63  
                    Startad av Mathias 70, 2025-09-24, 15:35
                    2 svar
                    461 visningar
                    3 gillar
                    Senaste inlägg HarpoonMan  
                    Startad av _pitch, 2026-07-26, 09:46
                    6 svar
                    450 visningar
                    0 gillar
                    Senaste inlägg Shifts
                    av Shifts
                     
                    Arbetar...
                    X