Ursprungligen postat av Tau
Visa inlägg
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Request: Sås till gädda?
Collapse
X
-
hej de flesta verkar dissa dig.men gädda smakar bra med peppar-rots sås och skirat smör är riktigt gott om man gillar esox,s".annars är ungsbakad med lök å ansjovis längs med ryggraden å lite grädde . å huvudet kvar innan servering rätt gott .men som sagt .rätt mycke ben .mvh stefan tyvärr gillar jag prick-fiskar bättre.skit-fiske!!Senast ändrad av fajsen; 2008-08-01, 10:24.
-
Haha rensade en fin lax i Norge för ett antal år sedan skickade skallen i sopkorgen helt plötsligt var korgen full av norrbaggar stående på huvudet med lusekofter och allt och greppade efter det.Ursprungligen postat av Mr_Keps Visa inläggGäddan har ju faktiskt också prickar, lite mer avlånga sådana.. men ändå.. :P
Lite Ontopic: Många rekommenderar att man ska ha huvudet kvar på fisken vid tillagning, något som för mig verkar helt vedervärdigt.. men undrar bara varför?
Mvh
Kanonkäk sa de!
Blev tvungen att testa gott var det men kändes inte kul att bli betraktad av offret för fisket.....
I hate the smell of twostrokes in the morning, so do all in the harbour!
Kommentera
-
Här kommer det bästa man kan göra med en gädda!
Koka gäddstackarn (upp till 2.5kg passar) i i vatten och krydda lite om du vill,
Släng ihop en pepparrotsås och koka potäter.
Lägg upp en stor bit av den relativt lättrensade fisken och käka så mycket du orkar. Passa på och njut av en billig och helt egen gjord middag...eftersom du så klart har odlat potatis och pepparrot i grönsakslandet
Skulle inte kokt falla dig i smaken kan du pröva kottleter av större gädda.
Grillas några minuter på grillen, gärna i ugnsfolie så dom håller ihop och är saftiga. Krydda efter behag och ät vad du vill till, allt går ner
GÖS göre sig bäst i ugn med ansjovisfileér, purjolök och matlagningsgrädde i magen. Ät ris eller potatis till den superba gösen.
BRAX ätes inkokt med potatis. Vet inte hur man tillagar den men gott blir det.
Det krävdes en grek i familjen för att vi skulle ta hand om braxen
Men faktum är att den smakar just ingenting annat än det du haft i.
Braxen är mjuk i köttet och benen är mestadels gigantiska och få att rensa.
Passus:
Den som är lat tycker det är mycket ben i all fisk
Kommentera
-
man panerar gäddan med ströbröd och steker den. ta upp gäddan och häll i grädde och klippt gräslök. koka potatis till
Kommentera
Foton
Collapse
Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av Frida Berg, 2026-02-09, 08:06
|
1 svar
216 visningar
1 gilla
|
Senaste inlägg
av HarpoonMan
2026-02-09, 22:10
|
Kommentera