Tjenare, jag tänkte åka på en liten fiske semester i en vecka i småland. jag skulle vilja ha lite tips på lite gryma sjöar som där finns båtuthyrning på. Hade varit snällt om ni hade kunnat komma med lite gryma tips och så . Ha de bra.
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Fiske i småland hjälp?
Collapse
X
-
Ursprungligen postat av rocky_Swe90 Visa inläggjag vill fiska allt från gädda, abbore, sutare, gös, regnbåge allt möjligt. 1veckas fiske så hinner pröva på allt möjligt så.
Södra Vixen hyser mycket bra bestånd av fin abborre, men även en och annan riktigt stor gädda: 10 kg plus! Däremot är det ingen sjö du kan kasta efter gädda i, utan det är trolling som gäller. Abborre kan vara riktigt givande att jigga efter. Finns en film på Youtube där de jiggar och metar abborre i Södra Vixen, filmen finner du här - http://www.youtube.com/watch?v=taTxQBdbJwQ. Mer information om sjön och båtuthyrning finns på den här länken: http://www.eksjo.se/kultur_fritid/fr...r/soedra_vixen
Solgen är bra för abborre men den är också en av de bästa gössjöarna i Småland. För en vecka sedan togs en gös på 10,4 kg på ismete i den sjön. Eksjö Fiskeklubb har en anläggning där som heter "Åsa Fiskegård". Den är bemannad hela från 15 maj och sedan under hela sommaren och där hyr de ut båtar, säljer utrustning och fiskekort. Mer information har du här http://www.eksjo.se/kultur_fritid/fr.../sjoear/solgen och här http://www.eksjofiskeklubb.se/home/svenska/frame.html.
Svansjön och Kvarnarpssjön är bra för Sutare och andra vitfisk. Det är nästan fångstgaranti för sutare på sommarkvällar, brukar fånga ungefär 5 sutare på 2-3 timmars fiske. Rekordet i Kvarnarpssjön är 33 sutare på en kväll. Medelvikten på sutarna är ungefär 1-1,5 kg men det fångas ibland sutare över 2,5 kg där. Kvarnarpssjön är även bra för braxen och mörtfiske. Mer information hittar du här http://www.eksjo.se/kultur_fritid/fr...oear/svansjoen och här http://www.eksjo.se/kultur_fritid/fr...kvarnarpasjoen.
Eksjö Fiskeklubb har ett par regnbågsvatten där de planterar in regnbågar varje månad. Det kostar 200 kr/dag och du får ta upp max 3 fiskar. Dessutom finns den en sjö, Gäddegöl, där det endast är tillåtet att flugfiska. Mer information har du här http://www.eksjo.se/kultur_fritid/fr...gnsbaagsvatten.
Sedan finns det givetvis mer information om alla sjöar i närheten på den här länken http://www.eksjo.se/kultur_fritid/fr...eguiden/sjoear. De sjöarna som jag berättade om är bara ett litet urval. Det finns båtuthyrning i de flesta sjöarna. Åsa fiskegård vid Solgen har även stugor de hyr ut. Hoppas du fått några tips nu och att du får en trevlig vecka i sommar.
Kommentera
Foton
Collapse
-
av erla34Hej! Jag vill ha hjälp att identifiera några finska laxwobbler. De fyra wobblerna är märkta med JM på...2 Foton
-
Kanal: Ljugarbänken
2025-03-23, 20:34 -
-
av FunkenHar ett antal Karikko wobblers som skeden har gått av på typ vid bottennapp! Finns det nya att köpa?...1 Foto
-
Kanal: Ljugarbänken
2025-03-22, 17:54 -
-
av FunkenNån som provat detta batteri till elmotorn? Skapligt pris 2815kr på Amazon1 Foto
-
Kanal: Ljugarbänken
2025-02-15, 12:55 -
Relaterat
Collapse
Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
---|---|---|---|---|
Startad av Gäddhängke, 2006-11-14, 19:27
|
64 svar
15 455 visningar
1 gilla
|
Senaste inlägg
![]()
av .art
2024-06-13, 23:18
|
||
Startad av A.Ringh, 2009-07-19, 12:16
|
22 svar
3 400 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
![]()
av Nextline
2024-06-30, 20:14
|
||
Startad av geson, 2010-08-05, 15:29
|
9 svar
1 044 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
![]()
av anteman
2024-09-06, 16:46
|
||
Startad av Maldini, 2010-08-30, 09:41
|
7 svar
1 372 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
![]() |
||
Startad av highfour, 2010-11-10, 13:34
|
9 svar
1 170 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
![]() |
Kommentera