Ursprungligen postat av Hektor
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Våga vägra fluga...
Collapse
X
-
Ja, men inte pga att jag flugfiskar (som verkar vara den vanligaste inställningen), utan för att jag inte gör det.Gädda, karp och sutare... all the way!
Catch & Release Productions - Böcker, artiklar och filmer!
Svenska karpklubben - En härlig samling karpgalningar
-
Nej, för att jag inte går på cocktailpartynUrsprungligen postat av HektorDu tycker alltså att du är förmer pga att du inte flugfiskar. Har jag förstått Dig rätt?
Egentligen tycker jag bara synd om dem...Senast ändrad av grindpalm; 2005-08-12, 14:50.Gädda, karp och sutare... all the way!
Catch & Release Productions - Böcker, artiklar och filmer!
Svenska karpklubben - En härlig samling karpgalningar
Kommentera
-
Hektor
Men om Du tycker att du är förmer för att du inte går på cocktailparty och de som går på cocktailparty tycker att dom är förmer (enligt Dig) så har någon fel.Ursprungligen postat av grindpalmNej, för att jag inte går på cocktailpartyn
Egentligen tycker jag bara synd om dem...
Kommentera
-
bj
Faan efter att ha läst tråden kommer jag fram till slutsasten att jag måste vara den mest oetiska fiskaren här eftersom jag tycker om att få så stora gäddor som möjligt på ul samt så stora öringar som möjligt på mitt klass 4 flugspö (samt diverse andra starka fiskar på lätt utrsutning)..
Men å andra sidan är det, det jag finner nöje i och jag fiskar för mitt höga nöjes skull och fisken verkar inte ha tagit så stor skada av det och om mitt enda mål var att ingen fisk skulle skadas så skulle jag leta efter en annan hobby...
Kommentera
-
Cowboy fiske.
Avståndstagandet mot flugfiske byggerför min del. På dessa fina herrar som oftast ska tala om för andra vad natur är för nåt. Att jag själv kan se det vid dom vatten jag fiskar i. Verkar ju inte vara värt nåt hos dem. För där det inte finns prickfisk är det värdelöst. Helst ska det kosta multum att få doppa den hemsnickrade lilla flugan. Då är man nära grevar och baroner i klass. Och har man haft råd att fiska i Murrumsån är man ju kung bland kungar. Eller detta fjantfiske att sätta i regnbågar i ett kärr eller i en sjö. Som inte är i närheten av deras rätta miljö. Bara för att stå på ditsatta bryggor och svinga på dessa broilers. Titta bara på dom som skrev uppropet mot C&R. Det var adelsmärket på fjant flugtomtarna. Som vanligt levde dom i sin lilla flugvärld. Dom tänkte inte på andra fiskarter. Så dom upptäckte inte ens att uppropet var helt felskrivet. Att karpar, sutare och andra vitfiskar alltid sätts tillbaks. Var inte ens i deras sinnesvärld. Det går ju faktiskt att spinnfiska det mesta av deras flugerier. Som ung ville man ju vara cowboy. Och att då fiska med lasson passar ju bra.Kan ge lite tips om abborrfiske och göstrolling.
Kommentera
-
Ursprungligen postat av elanenAvståndstagandet mot flugfiske byggerför min del. På dessa fina herrar som oftast ska tala om för andra vad natur är för nåt. Att jag själv kan se det vid dom vatten jag fiskar i. Verkar ju inte vara värt nåt hos dem. För där det inte finns prickfisk är det värdelöst. Helst ska det kosta multum att få doppa den hemsnickrade lilla flugan. Då är man nära grevar och baroner i klass. Och har man haft råd att fiska i Murrumsån är man ju kung bland kungar. Eller detta fjantfiske att sätta i regnbågar i ett kärr eller i en sjö. Som inte är i närheten av deras rätta miljö. Bara för att stå på ditsatta bryggor och svinga på dessa broilers. Titta bara på dom som skrev uppropet mot C&R. Det var adelsmärket på fjant flugtomtarna. Som vanligt levde dom i sin lilla flugvärld. Dom tänkte inte på andra fiskarter. Så dom upptäckte inte ens att uppropet var helt felskrivet. Att karpar, sutare och andra vitfiskar alltid sätts tillbaks. Var inte ens i deras sinnesvärld. Det går ju faktiskt att spinnfiska det mesta av deras flugerier. Som ung ville man ju vara cowboy. Och att då fiska med lasson passar ju bra.
!!!!!
Kommentera
-
Det verkar onekligen som om vissa herrar på forumet har en hel del komplex och måste hävda sig genom att såga flugfiskare genom att kalla dom fisförnäma och svamla om cocktailpartyn o s v....Själv går jag hellre på ett cocktailparty och dricker champagne än sitter på den lokala pizzerian och hinkar bärs med omgivningens halvalkisar.
En sannn sportfiskare räds inte att prova någon metod, varken mete eller flugfiske. Den som aldrig vadat ut i en ström och sett torrflugan glida fram och sett hugget har helt klart missat något.Hälleflundrafiskare
Kommentera
Foton
Collapse
-
av vaarius275Hej vänner!
Jag har blivit väldigt sugen på att testa på att fiska med en original ”The...1 Foto-
Kanal: Ljugarbänken
2026-08-16, 19:03 -
-
av vaarius275Hej vänner!
Jag har blivit väldigt sugen på att testa på att fiska med en original ”The...1 Foto-
Kanal: Ljugarbänken
2026-08-16, 19:03 -
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av mikee, 2005-05-17, 22:24
|
11 svar
13 607 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av jimmy85
2026-04-27, 16:56
|
||
|
Startad av NickeGbg, 2019-07-07, 21:25
|
173 svar
16 888 visningar
2 gillar
|
Senaste inlägg
av Shifts
2026-08-27, 13:52
|
||
|
Startad av Classe69, 2023-04-12, 20:23
|
68 svar
4 154 visningar
1 gilla
|
Senaste inlägg
av engqvist
2025-12-28, 22:06
|
||
|
Startad av Bjorn88, 2023-10-23, 20:10
|
6 svar
889 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Villespinn91
2026-03-24, 19:53
|
||
|
Startad av Peter B, 2025-01-09, 17:07
|
11 svar
821 visningar
2 gillar
|
Senaste inlägg
av Peter B
2026-05-29, 20:08
|
Kommentera