jag själv kör med ett x-126 och är grymmt nöjd med det, enda minus skulle väl vara fartgivaren som slår som fan om man trollar och gasar på, slår av, vågor m.m bättre o ha gps:en till det men förövrigt ett himla fint lod med mycket roliga finesser och en grymm uteffekt och upplösning, både för hav och insjö
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Ekolod, vilket?
Collapse
X
-
Är det inte så att GPS;en mäter fart gentemot en satelit och fartgivaren mäter den egentliga farten dina beten fiskar med ?Ursprungligen postat av LordPikejag själv kör med ett x-126 och är grymmt nöjd med det, enda minus skulle väl vara fartgivaren som slår som fan om man trollar och gasar på, slår av, vågor m.m bättre o ha gps:en till det men förövrigt ett himla fint lod med mycket roliga finesser och en grymm uteffekt och upplösning, både för hav och insjö
Sak samma, jag köpte iaf ett X135, tänkte att en xtra tusenlapp kunde betala sig då man får en högre uteffekt och NMEA 2000 utgång och endå skall lägga ut en massa pengar.
Köper man ett X135 kan man ju vara "säker" för många många år framöver.sigpic
Kommentera
-
LordPike
det hade jag ingen aning om men om det du säger är sant så visst, tur att jag inte visste det då och går efter gps;en för mina beten fiskar bäst när jag kör i en viss fart på gps:en och inte i riktiga farten som du säger, tur att fiskarna inte är lika krångliga som duUrsprungligen postat av FlodebananÄr det inte så att GPS;en mäter fart gentemot en satelit och fartgivaren mäter den egentliga farten dina beten fiskar med ?
Sak samma, jag köpte iaf ett X135, tänkte att en xtra tusenlapp kunde betala sig då man får en högre uteffekt och NMEA 2000 utgång och endå skall lägga ut en massa pengar.
Köper man ett X135 kan man ju vara "säker" för många många år framöver.
Kommentera
-
Jag köpte mitt Eagle FishEasy 320C i USA för drygt 1,5 år sedan. Det är väl Eagles billigaste färglod och det funkar riktigt bra, är supernöjd med det.
Köpte det när Basspro hade rea och fick det för $200, med en dollarkurs på 7:- fick jag det då för 1400:-. Hade en jobbarkompis som skulle dit då och han tog med det åt mig.
Lägsta pris i Sverige för samma lod då låg på 4695:-. När jag installerade det så gick det t.o.m. att ställa om menyerna på lodet till Svenska, det hade jag inte räknat med från USA.
Samma lod kostar nu $220 på Basspro.
Har du någon bekant som skall dit eller kanske bor där så tycker jag att du skall köpa det i USA. Pajjar det och det blir strul med garantin så är det ju bara att köpa ett till i USA, du får ju rätt ofta 3 st i USA för samma pris som 1 st i Sverige.Tävling - Sveriges mest misslyckade gäddfiskare! Flest nedlagda fisketimmar utan en 10+.......
Slår du mig så är du värdelös! Så det så!
Läs min fiskeblogg:
http://blogg.fjallfoto.se
Kommentera
-
GPS mäter fart over jordytan den tar inte med evt. vattenströmmar som kan påverka betesgången.
Bästa är nog bägge gps och paddelgivare till lodet som funkar bra.
Vid trolling är en varvräknare till motorn mycket bra att ha tillgång till också.
Tycker jag går mest efter den nu.
Allt är en smaksak och vad man trivs bäst med.I hate the smell of twostrokes in the morning, so do all in the harbour!
Kommentera
Foton
Collapse
-
av megabuzzVäcker liv i tråden. Där jag fiskade i våras så lekte gäddorna från början av mars hela vägen in i juni...1 Foto
-
Kanal: Ljugarbänken
2025-09-15, 16:18 -
-
av FunkenHar ett antal Karikko wobblers som skeden har gått av på typ vid bottennapp! Finns det nya att köpa?...1 Foto
-
Kanal: Ljugarbänken
2025-03-22, 17:54 -
-
av erla34Hej! Jag vill ha hjälp att identifiera några finska laxwobbler. De fyra wobblerna är märkta med JM på...2 Foton
-
Kanal: Ljugarbänken
2025-03-23, 20:34 -
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av Blekingefiskaren, 2013-06-01, 21:35
|
14 svar
3 120 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av uditsen
2025-07-29, 09:05
|
||
|
Startad av Kulfisk, 2021-10-03, 21:21
|
15 svar
1 066 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Kulfisk
2025-08-24, 13:59
|
||
|
Startad av Xerup, 2022-07-26, 12:01
|
104 svar
6 654 visningar
2 gillar
|
Senaste inlägg
av Xerup
2025-10-19, 20:04
|
||
|
Startad av Peter B, 2022-11-29, 19:33
|
53 svar
5 380 visningar
10 gillar
|
Senaste inlägg
av anteman
2025-04-12, 08:06
|
||
|
Startad av Classe69, 2023-04-12, 20:23
|
68 svar
3 573 visningar
1 gilla
|
Senaste inlägg
av engqvist
2025-12-28, 22:06
|
Kommentera