Metersnoken som fångas på vänern, flyttas till ett litet hål i skogen. Så att de som inte kan fiska, ändå skall ha en chans att fånga en "vettig" gädda..
Gäddor lär sig och formas efter den miljö dom växer upp i. Tar man en gädda som lärt sig leva på ett visst sätt och flyttar den till en helt annan miljö blir det kortslutning. Konceptet kommer funka dåligt! Gäddorna kommer magra och bli extremt slitna efter ngn fångst.. Går förvisso att lösa genom att inte låta dom gå i sjön så länge att dom hinner magra och bli slitna? Bonka efter varje fångst?
Lite kul kommer det dock bli att beskåda fiaskot. Fettfenegubbarna kommer se skillnaden på en gädda och en bängbåge. Ligger en värdighet i att inte tåla misshandel..
Märkligt att både ABU och CWC står bakom ett sådant här projekt?

Kommentera