Hejsan fick ett loop pike booster set av mina föräldrar i 20 års present! och nu är det snart dags för havsörings säsongen! och det är första gången jag tänkte prova på flugfiske efter HÖ . så jag undrar om det fungerar med ett loop pike booster kit ? http://www.fishline.se/loop-pike-boo...roducts_id/243
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
funkar loop pike booster till havsöringsfisket ?
Collapse
X
-
-
lånar tråden lite och ställer frågan om detta kitet är vettigt för en komplett nybörjare? funderade på att köpa samma som trådskaparen men det är lite för mycket pengar att lägga ifall det inte blir så mycket fiskat som jag tänkt.
Undrar med om det är möjligt att dra gädda på ett #6 spö?
Kommentera
-
Självklart e det möjligt. Dock kan det bli väldigt jobbigt att kasta om du har stora tunga flugor. Jag fiskar själv gädda med ett loop multi #6 och det funkar fintUrsprungligen postat av speedy Visa inläggUndrar med om det är möjligt att dra gädda på ett #6 spö?

Kommentera
-
Skulle rekomedera att du går upp till klass 8 om du ska kunna få ut dom stora flugorna.
Satsa på beggat, flugfiskare är rädda om sina prylar så dom brukar vara fina även efter många års slit.
Hur mycket vill du betala för spö? Spö och rulle?A bad days fishing is better than a good day at work.
http://tenkarasverige.blogspot.com/
http://www.salmosalarfishing.se
Kommentera
-
Jag fiskar främst gädda, abborre och lite havsöring, så det är svårt att veta om man ska ha ett #6 eller 7-8.
jag hade planerat att inte lägga mer än max ca:1500 för både rulle och spö. helst mindre men jag vill ändå ha hyffsade grejer men då det är mycket nu som det burkar heta har jag inte möjlighet att lägga för mycket och sen vet man ju aldrig om man fastnar helt. behöver köpa nytt spinnspö med ju
har även tänkt att gå en kurs för att lära mig lite grunder är det nåt som är vettigt eller slöseri med pengar?
hur ter sig dessa?
Senast ändrad av speedy; 2009-02-07, 19:39.
Kommentera
-
Det här kunde jag hitta, är bra prylar och priserna verkar ok.A bad days fishing is better than a good day at work.
http://tenkarasverige.blogspot.com/
http://www.salmosalarfishing.se
Kommentera
Foton
Collapse
Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av Jansson00, 2026-02-10, 13:25
|
2 svar
181 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Jansson00
2026-02-11, 14:48
|
||
|
Startad av PrN-Sweden, 2026-05-19, 08:09
|
1 svar
299 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Backslag
2026-05-25, 19:22
|
||
|
Startad av Eckiseck, 2026-06-10, 15:51
|
1 svar
337 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Pulithey1979
2026-07-09, 05:35
|
Kommentera