Broman Exclusive Feeder - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Broman Exclusive Feeder

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • benste
    replied
    Ursprungligen postat av lex Visa inlägg
    Du tror inte du har toppar (nån form av universal) till mitt JVS spö, metecentrum får inte in topparna (nått klydd med leverantören). Du kanske har den diameter som de topparna är? Jag kan ta måtten.
    JVS-spöna är väldigt fina. Problemet med JVS, och många andra, är att när de tar bort en spöserie ur sortimentet verkar de sopa rent på reservdelarna också.

    Vilket JVS-spö är det? Tror att det var deras Titanium-spön som hade samma topp-diameter som Top Mix.

    Mät diametern med ett skjutmått och/eller maila mig spötyp så fixar vi det.

    Lämna en kommentar:


  • lex
    replied
    Ursprungligen postat av benste Visa inlägg
    Hoppas att inte quivern gick av ut av utmattning Naturligvis borde Broman ha extra quivers att sälja till sina spön. Hör med återförsäljaren (butiken).

    Om inte det går.. maila mig diametern via iTackle.se så kan vi se om det går att gåra något åt det. Tala helst om ifall det är en glasfiber eller kolfibertopp du vill ha.
    Du tror inte du har toppar (nån form av universal) till mitt JVS spö, metecentrum får inte in topparna (nått klydd med leverantören). Du kanske har den diameter som de topparna är? Jag kan ta måtten.

    Lämna en kommentar:


  • Bergman
    replied
    Det skulle nog inte skada med ett telefonsamtal till BeOutdoor/Fishit och kolla om dom har reserv liggandes.

    Lämna en kommentar:


  • Seatbox 4 ever
    replied
    Billigt o Bra

    Shakespear Solara kostar runt 700 kr

    Shakespear ZEO kostar runt 800 kr

    Kastar långt, mjuka där det behövs och drillar fisk utan problem.

    Mvh. J

    Lämna en kommentar:


  • ninjaboy
    replied
    Jag har ett ståendes som jag använde förr. Det funkade helt ok. Bra spö till det priset. Helt klart den bästa prylen jag köpt från dem.

    Lämna en kommentar:


  • benste
    replied
    Hoppas att inte quivern gick av ut av utmattning Naturligvis borde Broman ha extra quivers att sälja till sina spön. Hör med återförsäljaren (butiken).

    Om inte det går.. maila mig diametern via iTackle.se så kan vi se om det går att gåra något åt det. Tala helst om ifall det är en glasfiber eller kolfibertopp du vill ha.

    Lämna en kommentar:


  • mangemo
    replied
    Jahapp, då har det hänt då. Ena toppen till bromanspöt har begått självmord, kanske inte så konstigt då man konstant plågar det med idar i regstorlek...

    Nån som vet om och i så fall var man kan köpa extratoppar?

    (Broman exclusive feeder alltså)

    Lämna en kommentar:


  • Sg
    replied
    Jag har inte testat bromans feederspön, men jag har deras karpspön och de är jag inte nöjd med. Klingan är helmysko. Svårt att bedömma var kasten ska hamna osv. Ingen bra känsla i den med andra ord. Vet inte hur det är med feederspöna dock. Men efter erfarenheten av karpspöna skulle jag vara ytterst tveksam till att själv köpa ett broman feederspö.

    Lämna en kommentar:


  • Captain_Lovestar
    replied
    Spank you benste... Då PM:ar jag dig när det blir dags för köp. Har några polare som förmodligen kommer att investera framöver, så då är det bra att ha lite koll om de frågar.

    Lämna en kommentar:


  • benste
    replied
    Ursprungligen postat av Captain_Lovestar Visa inlägg
    Ingen som har koll på hur det ser ut på matchmetesidan gällande spön... Tänkte närmast på exempelvis JVS och Trabucco feederspön, de ska enligt uppgift ha "broman - aktion" dvs styv 75% och mjuk sista 25%?

    De är ju klart intressanta i så fall, särskilt vid älvfisket då man kan behöva bryta lite...

    De tar iaf bra mycket mer i kastvikt än specialistspön om man kollar specen... ?
    Jag har metat i några år nu... mest tävling med även lite specimen. När jag var junior fiskade jag i Team Tri-Cast. De låg klart före sina konkurrenter på den tiden. På feedersidan tycker jag inte att jag känt på ett bättre spö än deras 11'4''. Det ligger fortfarande kvar i mitt spöfodral och används när det är riktigt kinkig fiske. För feederfisket med medium (feedrar utan mäsk från 20-40g) och det tyngre feederfisket (40g-80g) finns det väldigt bra spön idag. Jag har också fiskat i Team Trabucco. De har bra saker med de italienska feederspöna är inte mycket att hänga i julgranen. Inte de jag känt på. Wagglerspöna är fina. Feederfiske är inte stort där. Det är det däremot i Holland och även i tyskland och ungern. Naturligtvis även i England.

    Jag tycker också att ett spö skall vara ganska så snabbt. Det finns tillfällen då man vill ha lite mjukare spön. Det händer att jag fiskar med bomb på wagglerspön.

    Jag har ett Tamas Walter Spro Medium feeder 12' (Holland) och två Top Mix Stradivari feeder 13' (Ungern) när jag tävlar. Men också JVS gör helt grymma spön. Två av min klubbkompisar har sådana. Sätter man på den grövre quivertoppen på dessa spön är borde de vara utmärkta att använda till larmfiske.

    Det finns en del andra billiga och bra spön. Bl.a Carp Feeders. De är gjorda för att fiska karp på några kilon men är inte så kralliga på något sätt. T-Rex Carp Feeder och AsterX Carp feeders ligger på runt 800 kr. X2 har också sjysta feederspön för en billig peng.

    Sorry för det långa utlägget.

    Lämna en kommentar:

Foton

Collapse

Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

Relaterat

Collapse

Ämnen Statistik Senaste inlägg
Startad av Tofft Hilding, 2026-04-08, 10:28
3 svar
202 visningar
0 gillar
Senaste inlägg Sir Fish-a-lot  
Startad av jimmy85, 2026-05-10, 09:29
0 svar
93 visningar
0 gillar
Senaste inlägg jimmy85
av jimmy85
 
Startad av efc__, 2026-07-13, 21:51
7 svar
225 visningar
1 gilla
Senaste inlägg efc__
av efc__
 
Arbetar...
X