Vilken lina och tjocklek borde jag välja för väldigt lätt fiske efter öring med spinnare och skeddrag?
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Val av lina till UL-fiske
Collapse
X
-
Fiske efter bäcköring är det enda fisket jag fortfarande använder nylon till. Tappar mycket mer fisk och fisken går sönder mycket mer i munnen med flätlina. Ska du fiska i småbäckar och kasten sällan är längre än 10-12m hade jag satsat på en nylonlina av god kvalitet. Kommer säkert få mycket mothugg på detta inlägg.
Används utrustningen till annat fiske än detta är det bara att ha två spolar till rullen. En med flätlina och en med nylon.
-
Sv: Val av lina till UL-fiske
Okej kommer nog att fiska mest i bäckar och åar. Vilken nylonlina kan du rekommendera?Ursprungligen postat av Rullknäckarn Visa inläggFiske efter bäcköring är det enda fisket jag fortfarande använder nylon till. Tappar mycket mer fisk och fisken går sönder mycket mer i munnen med flätlina. Ska du fiska i småbäckar och kasten sällan är längre än 10-12m hade jag satsat på en nylonlina av god kvalitet. Kommer säkert få mycket mothugg på detta inlägg.
Används utrustningen till annat fiske än detta är det bara att ha två spolar till rullen. En med flätlina och en med nylon.
Kommentera
-
Vill du ha bra kastlängd och en tyst lina så rekommenderar jag Berkley Nanofil. Har bara provat en gång på mitt aborrspö, 0,10 mm och jag blev riktigt positivt överraskad, rejält ökad kastlängd jmf med vanlig flätlina. Sen vet jag inte hur hållbarheten är ännu.
Kommentera
-
Jag är mycket tveksam till att använda flätlina i tunna dimensioner till spinnare med skeden framför spinnarkroppen. Linan snurrar lättare med än vad ett kullagerleke kan kompensera. Resultatet blir att skedens och spinnarens rotation förs vidare till leket men stoppas inte där utan går vidare till linan.
Jag kommer att av den anledningen kassera min Strike Wire Extrem 0.10 och min 30 Lb PowerPro lina. Bägge har tvinnats till tusen av en 2" jiggkropp uppträdd på metkrok. I fortsättningen blir det Stroft GTM och inget annat. Den är också mjuk men mera vridstyv än en flätlina. Det bör reducera lintvinningen.
Om jag enbart fiskat med spinnare av Mörrum- eller Stripe-typ, wobbler, skeddrag eller använt jigghuvuden hade nog linorna klarat sig bättre.
Detta är min erfarenhet och vill du använda spinnare som Wipp eller Abu Reflex tycker jag att du ska fundera lite extra över hur vridstyv linan är.Må vi alla ha ett intressant fiske!
Kommentera
Foton
Collapse
-
Svar till Spola av linaEller så köper man en sån här till skruvdragaren...1 Foto
-
Kanal: Linor
2025-08-14, 21:21 -
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av fiior, 2024-12-28, 17:59
|
24 svar
1 326 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av fiior
2025-03-09, 19:37
|
||
|
Startad av efc__, 2025-06-07, 17:06
|
6 svar
344 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av efc__
2025-06-08, 10:24
|
||
|
Startad av Nila, 2025-08-14, 15:03
|
13 svar
395 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Sundström76
2025-08-15, 14:15
|
||
|
Startad av perch61, 2025-11-12, 18:32
|
4 svar
334 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av perch61
2025-11-13, 10:21
|
Kommentera