Sufix Performance Braid färgar av sig !?! - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Sufix Performance Braid färgar av sig !?!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Sufix Performance Braid färgar av sig !?!

    Har alltid kört med grön 0.36 Sufix Performance Braid (SPB) och aldrig varit med att den färgat av sig förut. Iår införskaffade jag med en ny rulle, en Abu Amb Record 51 och min C4 får agera back-up. Köpte ny SPB och spolade på. 5min efter att ha fiskat med den nya linan så var handen helt grön! Detta är dock inte problemet utan att den även förgat av sig på rullen! Recorden har ljusgrått gummi (tumtangent bla) som nu blivit missfärgad. Givetvis inget som på verkar hur rullen agerar men jag tycker det är störande.
    Någon mer som varit med om att SPB färgar av sig? Som sagt, har haft 3st omgångar med SPB (grön) tidigare och ingen har färgat av sig tidigare. Har dom nytt material i sina linor from iår?

  • #2
    Jag blev grön om fingrarna när jag spolade på min SPB 0,18, och efter första fisketuren så hade den tappat det mesta av färgen. Dock så har inte rullen blivit grön. För övrigt så är det en av de bättre linorna jag använt.

    Kommentera

    Foton

    Collapse

    Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

    Relaterat

    Collapse

    Ämnen Statistik Senaste inlägg
    Startad av perch61, 2025-11-12, 18:32
    4 svar
    477 visningar
    0 gillar
    Senaste inlägg perch61
    av perch61
     
    Startad av frycke, 2026-06-12, 21:32
    0 svar
    142 visningar
    0 gillar
    Senaste inlägg frycke
    av frycke
     
    Arbetar...
    X