Två dagars slungande med Tony och Kerstin på Torö och inte ett liv, men lika spännande som alltid. Solen har skinit på oss och öringen skitit på oss. Men jag säger bara nästa gång ska dom upp.
Ju mindre fisk jag får desto sugnare blir jag och ju mer fisk jag får desto sugnare blir jag då också. En ond/god cirkel som aldrig tar slut.
Bb
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Havsöringsrapporter i Stockholm
Collapse
X
-
Piercade isen vid Björkviks brygga idag. Trots att man kammade noll var det ooooooootroligt najs att bara ligga där och stirra ned på leopardbottnen, som endast var 1.5 meter under och känna spänningen öka. Dessutom helt klart vatten.
Det var faktiskt bland det justaste jag gjort.
Tyvärr hade jag med mig en gnällig pajas som frös, blev hungrig. Han blev även kissnödig och allt ni kan tänka er, och bara ville åka hem.
-"Fiska e ju inte riktigt min grej" fick man höra oxo. Det kan visserligen bero på att snubben dyker upp i jeans
Jag ska tillägga att det inte var ett barn
Så nästa gång det blir sjyrreväder kommer jag ligga där igen å glo, och vis av händelsen, åka ensam eller se till att jag får med mig en polare som faktiskt gillar att firra
Härligt var det iaf.
Lämna en kommentar:
-
Var nere vid strömmen idag (äntligen!) och det såg lovande ut med massvis av vak och en o annan hoppande fisk på förmiddagen. Blev inget mer än några känn dock. Men fint väder och gott sällskap gjorde det värt att kliva ur sängen i morse
Pratade med en tillsynsman som kastade med oss sista halvan av dagen och han sa att Strömstararna vill föreslå kastscheman för fiskare.. Alltså att man bara ska få stå på ett ställe en kort stund innan man måste förflytta sig och sedan cirkulera vidare.. Förstod att han känner att han gjort sitt som ordförande i föreningen.. Trevlig var han att prata med i alla fall och många tips och knep fick man
Skitfiske på er!
//Patte
Lämna en kommentar:
-
Havsöringsrapporter i Stockholm
Var ute på landet på Ingarö i helgen och hoppades på att åtminstonde några vikar skulle vara öppna men icke! Större delen av Nämdöfjärden är isbelagd (ca 20cm is) så det lär dröja innan man får blöta flugan där i år...
Lämna en kommentar:
-
vi var drygt 20 spin och flygfiskare på blockhusudden i går bom fiske
sedan åkte jag vidare till Baggenstäket ingen fisk där heller
Lämna en kommentar:
-
Förmodligen står vi (jag och två till) vid Strömsborg imorn vid 9-tiden och framåt. Nu hoppas vi årets första tur bjuder på ett redigt skitfiske!
Lämna en kommentar:
-
Någon mer som skall till Strömmen imorn? Jag och en polare kommer att befinna oss där i alla fall så kom och hälsa om ni också skall förbi
Lämna en kommentar:
-
Stäket i går:
Öppen kanal. Jätteströmt. 4 fiskare. 0 fisk.
I dag ska jag slå ihjäl mig genom att kita efter fyrhjuling istället
Lämna en kommentar:
Foton
Collapse
Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av Jojje2, 2024-06-29, 22:01
|
1 svar
425 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av skyler
2025-05-09, 19:21
|
||
|
Startad av Freddy78, 2024-07-13, 20:26
|
3 svar
495 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Cosmoz 08
2025-07-30, 00:49
|
||
|
Startad av ld, 2025-04-02, 17:52
|
1 svar
271 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av F300BETX
2025-07-24, 09:53
|
||
|
Startad av Marcbelinski, 2025-05-26, 18:49
|
2 svar
209 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Kronblom80
2025-07-13, 13:02
|
||
|
Startad av Nicolajsen88, 2025-06-21, 22:13
|
2 svar
293 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Cosmoz 08
2025-06-22, 12:07
|
Lämna en kommentar: