Ursprungligen postat av Gös_Hasse
Visa inlägg
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Havsöringsrapporter i Stockholm
Collapse
X
-
Klättrade ner för muren och hade bara 30cm att stå på, försökte snabbt mäta och fota fisken innan den skulle tillbaks då detta var min första HÖ nånsin. Men du kanske tycker att jag borde ha klubbat den för den råkat ligga på en blöt stenruta? Sedan hur mycket mer kan en blöt sten skada jämfört med en fiskhåv?Ursprungligen postat av lausvik Visa inläggGrattis, men nästa gång du tänker släppa tillbaka en fisk kanske du inte ska låta den ligga på stenläggningen först?
Nästa gång du har pekpinnen i högsta hugg och leker bror duktig kanske du ska fundera på omständigheterna.
Kommentera
-
Tråkigt att du tog ett vänligt påpekande på det viset.Ursprungligen postat av Gös_Hasse Visa inläggNästa gång du har pekpinnen i högsta hugg och leker bror duktig kanske du ska fundera på omständigheterna.
Kommentera
-
Tråkigt att du kommer med ett sådant påpekande utan att lägga fram fakta varför detta är så fel.Ursprungligen postat av lausvik Visa inläggTråkigt att du tog ett vänligt påpekande på det viset.
Kommentera
-
Grattis, jäkligt kul med havsöring måste jag säga! vilken färg på toby körde du?Ursprungligen postat av Gös_Hasse Visa inläggLyckades få min första Öring någonsin
36cm så den fick åka tillbaks
Tog den i strömmen (vid luckan under bron)
[ATTACH=CONFIG]61717[/ATTACH]
Kan tipsa om truttan annars som är billig och bra..(såg att du frågade om bra drag tidigare..eller nån gjorde iaf..)
Ska nog ta en tur själv i helgen :-)
Kommentera
-
@ Gös_Hasse: OK, när du kom med ditt första svar trodde jag att du kanske hade missuppfattat något eller helt enkelt hade en dålig dag men nu förstår jag att det handlar om något annat. Bortse från allt jag skrivit (som jag kommer att bortse från alla inlägg från ditt håll).
Kommentera
-
Tack! Körde med svart och lite gröna mönster ( vet inte exakt vad den kallas, krokodil kanske) Bra tips därUrsprungligen postat av SWE Visa inläggGrattis, jäkligt kul med havsöring måste jag säga! vilken färg på toby körde du?
Kan tipsa om truttan annars som är billig och bra..(såg att du frågade om bra drag tidigare..eller nån gjorde iaf..)
Ska nog ta en tur själv i helgen :-)
ska kika på dem.
Kommentera
-
Suck! Jag har inte ens skrivit att du gjort något fel. det jag skrev skrev jag i min enfald då jag trodde att det kan vara skadligt för en fisk att ligga direkt på stenen, sörskilt om den skulle börja sprattla. Jag har emellertid inga fakta att backa upp denna tydligen felaktiga uppfattning med. Jag ber dig om ursäkt om det är så att jag förtörnat dig. Kan vi sluta att sabba den här tråden med käbbel nu. Allt är mitt fel och jag är forumets störste idiot. Nöjd?Ursprungligen postat av Gös_Hasse Visa inläggLägg fram fakta på ditt påstående om fisk på blöt sten innan, sen får du göra vad du vill med det som jag skriver här på forumet.
Kommentera
Foton
Collapse
Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av Jojje2, 2024-06-29, 22:01
|
1 svar
423 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av skyler
2025-05-09, 19:21
|
||
|
Startad av Freddy78, 2024-07-13, 20:26
|
3 svar
492 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Cosmoz 08
2025-07-30, 00:49
|
||
|
Startad av ld, 2025-04-02, 17:52
|
1 svar
268 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av F300BETX
2025-07-24, 09:53
|
||
|
Startad av Marcbelinski, 2025-05-26, 18:49
|
2 svar
208 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Kronblom80
2025-07-13, 13:02
|
||
|
Startad av Nicolajsen88, 2025-06-21, 22:13
|
2 svar
290 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Cosmoz 08
2025-06-22, 12:07
|
Kommentera